HEDEFİMİZ OLMALI

Mustafa Örki

23-09-2021
Bize yazmak için tıklayınız.

“Bizi doğru yola, nimet verdiklerinin yoluna ulaştır; gazaba uğratılmışların ve sapkınların yoluna değil.” Fatiha 6,7

Niçin Fatiha suresinin okuyup duruyoruz. Kısa kolay oluşundan mı? Bıkmadığımız için mi? Sadece namazlık oluşundan mı? Kuranın özeti ve fihristi olan bu sure aslında bize çok şey söylüyor. Zaman oluyor ki bazen keşke şöyle yapsaydım dediğimiz oluyor. Sonra artık geride kaldı diye hayıflanıyor ve bırakıyoruz. Yaşama gayemiz hedefimizin olması gerektiğini söylüyor bu âyet. Allahtan tek bir şey istesek bu olmalı diyenlere katılıyorum.

Bir hedefimiz olmalı ve her yaşın zamanda bu mümkün. Kur'an bunun adının hidayet olarak ifade eder. Bakara suresinin ilk ayetleri gaybe iman sonrası salâtı ikame istifade ettiğimiz rızıklardan infak yani paylaşma.

Nisa 49 eşliğinde anlaşılırsa bu imkân her bir mümin için geçerlidir. Bakara suresinin ilk ayetleri

Nebiler, Sıddıklar gerçeği anlayanlar, Şehitler hakka sabit olanlar ve salihler inancı ile yaşantısı bir olanlar. Nebilik bittiği için diğerlerinden birinden olmamız mümkün.

Burada iki imkân verilmiştir. Biri nimet olarak ifade edilmiş ki bu vahidir, sayılan örnek insanlar ise modeldir. Yol bilgisi ve örnekler verilmiş geriye ne kalıyor? Şöyle ifade etmek mümkündür. Bir müslüman olarak hidayet üzeredir. Neden hidayet talebinde bulunup duruyoruz? Gazaba uğramak ve sapıtmamak mümkün olduğu için. Ayrıca daha iyisi mümkündür. İlim ve çalışmakla bu mümkündür

“Bizim uğrumuzda [cihad] edenleri (fedakârlık yapanları) elbette kendi yollarımıza ulaştıracağız. Şüphesiz ki Allah güzel davrananlarla beraberdir” 29,69. Bu ayette bu yolların birden fazla olduğunu da öğreniyoruz. Doğrudur çünkü her bir insanın karakteri imkânı farklıdır. Elde bulunan ne varsa onunla yapacağı elde edeceği bir gerçektir.

Bizden geçti, yaşlıyım neyim var ki demek mazeret üretmektir. Eyyubel Ensari İstanbul un fethi için geldiğinde doksan yaşında olduğu rivayet edilir. Hiçbir zaman geç değildir, hayıflanmaya da gerek yok. Niçin günde Fatiha suresinin okuyup duruyoruz. Okumak sesli bir eylem değildir. Okumak anlamak ve yaşamak demektir. Elbette Kur'an okunurken harflerin hakkını vermek ve güzel ses ile okumak iyi güzeldir. Ama tüm mesele tecvide indirgemek doğru değildir. Ne olduysa zaten bu tür yanlış anlaşılmaktan doğdu.

Çalışmak insanın kaderidir, çalıştığının karşılığını bulur kaidesi ve kuralını hatırlayalım. “Gerçekten de insan, ancak çalıştığını elde eder”53,39 Allah’u Teâlâ kadın erkek Müslüman kâfir ayırt etmiyor çalışa-nın emeğini zayi etmiyor.

“Din günü” için olan hedeflerimizin yanında elbette dünyalık hedeflerimizin olması normaldir ve olmalıdır. Gerçeklemesi olup olmaması normaldir. Hz. Muhammed sav Kâbe’yi Hıcr’ı içine alacak şekilde yeniden yapılmasını arzu etmiş ama olmamıştır.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - HEDEFİMİZ OLMALI
Mustafa Örki - Diğer Yazıları
Bütün Mustafa Örki Yazıları