HAYAT DERSİ

Ali Koyuncu

07-07-2021
Bize yazmak için tıklayınız.

Hiç birimiz, özellikle gençler; akıl almayı pek sevmiyoruz. Yaşamın bu kadar hızlı aktığı ve yaşandığı çağımızda; tüm deneyimleri yaşayarak öğrenecek kadar zamanımız olmayabilir. Bu nedenle önce kendi aklımızı kullanalım ama, başkalarının aklına da ihtiyacımız var bilelim. Yaşamda altından gümüşe, çöpten eroine kadar her şeyin pazarı var. Çünkü talep varsa, arzda var. Piyasada pazarı olmayan tek şey akıl. Herkes kendi aklını seviyor.

Ellinci doğum gününü kutlayan bir adam, doğum gününde kendi yaşadıklarından, önemli hayat dersleri tespit etmiş. Yaşamda hepimizin bir birimizden öğreneceği çok şey var. Öğrenmek için merak etmek gerekir. Bilmek için okumak gerekir. Tespitleri birlikte okuyalım.

* Deneyim, her türlü maddiyattan daha değerlidir. Hayatınızda yapacağınız en önemli kariyer seçimi, eş seçiminizdir.

* Parayla ilgili üç yetenek vardır: Onu kazanmak, elde tutmak ve büyütmek. Bunların üçü de birbirinden çok farklı yeteneklerdir.

* Çocuk sahibi olmak korkunç bir şeydir. Ama çocuk sahibi olmak aynı zamanda muhteşem de bir şeydir.

* Bu konudaki tüm bilimsel çalışmaları bir kenara bırakarak söyleyebilirim ki, sekiz saatlik bir uyku çok önemlidir.

* Yiyip içtiklerinize dikkat edin ve her geçen yıl porsiyonlarınızı biraz daha küçültün. Yaş ilerledikçe kilo vermek için ne kadar spor yaparsanız yapın, bir faydası olmuyor.

* İletişim kurduğunuz herkesi sanki kendi çocuğunuzmuş ve yarın ölecekmiş gibi hayal edin. Böylece dinlemeyi ve nazik olmayı öğrenirsiniz. Öfke aslında gerçek bir his değildir; onu yaratan korkudur. Öfkelenmeden önce sizi korkutan şeyin ne olduğunu düşünün.

* Her beş senede bir hayatınızda radikal değişiklikler yapın. Aksi halde hayat oldukça sıkıcı olabiliyor. Her gün yaratıcılığınıza belirli bir zaman ayırın. Yaratıcılık bir kas gibidir ve onu geliştirmeniz gerekir.

* Okumak, bir hayata sığdıramayacağınız kadar deneyimi öğrenmenizi mümkün kılar. Bol bol okuyun. Hayatta en çok yapmak istediğiniz 25 şeyi listeleyin ve sizin için en önemli olan 5 tanesini bunlardan ayırın. Daha sonra kalan 20’yi çöpe atın ve unutun; çünkü onlar sizde yalnızca kafa karışıklığı yaratır. Başarının %99’u çalışmak, %1’i ise yetenektir.

*Sık sık komedi izleyin; hatta imkânınız varsa her gün izleyin. Çünkü gülmenin hastalıkları iyileştiren bir gücü vardır. Pek çok aptalca şey yapmadan zeki ve başarılı olmanız mümkün değildir. Akışına bırakmayı bilin.

* Tüm problemlerinizi bugün çözmeye çalışmayın.

* Ne kadar az şeye sahip olursanız, o kadar az şey de size sahip olur.

* Sizden nefret ettiğini bildiğiniz insanlarla karşılaştığınızda onların gözlerine bakın, ellerini sıkın ve içten bir tebessümle karşılık verin. Kabalık etmek insana hiçbir zaman hiçbir şey kazandırmaz. Karşınızdakileri anlamaya çalışın ve istedikleri her ne olursa olsun bunu başarabileceklerini söyleyin.

Bu anlamlı sözler, hepimizin, kulaklarına küpe olsun.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - HAYAT DERSİ
Ali Koyuncu - Diğer Yazıları
Bütün Ali Koyuncu Yazıları