5 Ağustos 2021 Perşembe

HASTA MIYIZ?

Mustafa Örki

15-10-2020
Bize yazmak için tıklayınız.

Merhum Muhammed Hamîdullah Hoca Fransızca Kur'an mealini “Aziz Kur'an “, “Oku” adını koymuş. Bu son derece düşünce ve iyi bir fikirdir. El-Aziz olan Allah’u Teâlâ’dır. Kur’an aziz bir kitaptır, onu bize tebliğ eden Hz. Muhammed sav de aziz bir insandır. Bir insan olarak kendimizi de aziz yapmanın yolu da vahye göre hayatımızı tanzim etmektir.

Aziz nedir? “Çünkü sen azizsin, hikmet sahibisin” Bakara/ 129. Aziz kelimesi güçlüsün değerli ve kıymetli olansın demektir. “İnsan zayıf yaratılmıştır” 4,28, güçlü dayanıklı ve değerli olabilmesi için dayanağı aziz olmalıdır. Böyle olması aleyhine değildir. Ne yapacak aziz olanı dinleyecek inanacak ve amel edecek. Bunun en güzel örnekleri Resuller olmuş.

Rabbimiz dünya ve ahiret mutluluğumuzu esas alan bir dini İslami seçip beğenmiş. Tüm mesele bizim mealini vereceğimiz ayetin anlamında bir hayatımızın olması lazım. O ayette Rabbimiz şöyle buyurmuş. “De ki: “Benim tüm istek ve arzum, bütün ibadetlerim, hayatım ve ölümüm âlemlerin Rabbi olan Allah içindir!” En-âm Suresi 162

Bu ayette geçen salâtım demek, “dua, istek, destek istemek - destek vermek” gibi kök anlamlarına gelir. Nusuk ise özelde “kurban” için kullanılsa da genelde tüm ibadetleri ifade eder. Bu âyet, Kuran’ın müminlerine talim ettirdiği yemindir.

Tüm hayatımız isteyerek Rabbimize kulluk içinde geçmesini istemek gayret etmektir. Ama bugün için Müslümanların böyle olmadıklarını görüyoruz niye? Çünkü hastalık kalplerde o zaman ne yapacağız kime başvuracağız?

Kur'an bize Kalplerin de hastalık olanların 5,52 Şifanın karşıtı olanmaraz(hastalık) Kuran’da genellikle inkâr, şirk, nifak; vehim ve kuşku gibi dinî-itikadî hastalıkların olacağını haber veriyor. Bu durum da ne yapacağımızı dinimiz haber vermiş.

İnanç, düşünce ve karakterdeki sapmayı, bozulmayı ifade eden hastalıkların kaynağı kalbin itikadî-fikrî ve ahlâkî hastalıklara yakalanmamış ya da yakalandıktan tövbe etmeliyiz. Şifa bulmuş kalplere “kalb-i selîm” tabiri kullanılır (26/89). Yûnus sûresinin 57. ayetinde, “Size... Göğüslerdeki hastalıklara şifa olan Kur’an geldi” buyrularak dinî ve ahlâkî hastalıkların ilâcının Kur’an olduğu bildirilirken bedenî hastalıkların tedavisi bağlamında balın şifa verici özelliğine dikkat çekilir.

Rabbimiz İbrahim As şöyle ettiğini haber veriyor “Hastalandığımda O bana şifa verir” Şuarâ 26/80)Hz İbrahim As hastalığında dua ediyor. Bu dua örneği aynı zamanda bizler içinde geçerlidir. Çünkü insan bedenen ve ruhen hasta olabilir. Duam o dur ki kendim ve insanımız tüm insanlık için Ya Rabbi! Maddi ve manevi hastalıklarımız için şifa ver! Kullarına acı merhamet et. Hele bu içinde bulunduğumuz zaman diliminde ne kadar da ihtiyacımız var.

Önce hastalanmamak için dikkat edeceğiz hastalanırsak hem sözlü hem de fiili dua edeceğiz. Yani doktora gideceğiz. Manen hasta olduğumuzu nereden bileceğiz? İbadet kulluk etme isteğimiz azaldı veya yok olduysa hastayız demektir.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - HASTA MIYIZ?
Mustafa Örki - Diğer Yazıları
Bütün Mustafa Örki Yazıları