GÜVENLİ EVİN SAKİNLERİNE

Mustafa Örki

29-04-2020
Bize yazmak için tıklayınız.

Nuri Pakdil’e göre “İslam, insanlığın yegâne eviydi” der. İlk insan ve ilk ev Mekke de bir diğer adı ”Bekke” (sıkıntı yeri)de yapılmış. Beytullah denilmiş görmeyenler için öyle ahım-şahım değil küp şeklinde olduğu için “Kâbe” denilmiş. Dıştan dışa 10,70 × 12 m. ölçüsünde ve 15 m. yüksekliğinde. Tevazuu temsil ediyor, yüce olan yalnız Allah’tır.

İnsanlar tarih boyunca evler yapmışlar, bizim de evlerimiz var. Ev için Kur’an:“Allah, size evlerinizi (içinde) 'güvenlik ve huzur bulacağınız yerler' kıldı”der Nahl/16,80 Dünya evimiz yanın da birde ahiret evi yapıyoruz. Dünya evi için ustaya ihtiyacımız var. Ama sonraki evimizin ustası kendimiz oluyoruz. Bilgi sağlam, örnek var, iş çalışmaya kaldı. İşin ilginç tarafı öyle veya bir ev yapacağız, yapıyoruz. Evlerin bazıları sağlam bazıları ise “evlerin en çürüğü, elbette örümcek ağına” benziyor” Ankebut/29,41

Ev tüm canlılar, bitkiler için ihtiyaç. Kimi sırtında taşır, kabuk olur, tüy olur bazen bir taş altı bazen bir kovuk. İnsanlar için farklıdır, mevsime coğrafyaya değişiklik arz eder. Göçer için çadırdır, bazen baraka bazen ev olur, villa olur saray olur. Ama neticede evdir, soğuk-sıcak, kar-yağmura sığınak olur. Ama can ve mal güvenliği, tehlikelere karşı korunaktır.

Kuran’ı kerim: “Şüphe yok ki ilk kurulan ev, Mekke'deki evdir. Kutludur/bereketli ve âlemlere doğru yolu gösterir. “Oradadır apaçık deliller ve İbrahim'in durağı ve kim oraya girerse emin olur.” Ali İmran/3.96.97. İlk ev çok önemli hac için “o evi ziyaret etmesi, Allah’ın insanlar üzerinde bir hakkıdır”(3,97) Hacca gidenler Sıla-ı Rahim yapmaktadırlar. Orası ana baba ocağıdır, ilk eve giden oraya yönelen kendini güvenli evin misafiridir emniyettedir.

Ali İmran 96.ayette:” Mübarek/ bereket, hidayet, emniyet” kelimeleri ilginç ve dikkat çekicidir. Bereket için: iyi ve hoş karşılanan bir şeyin süreklilik arz edişine bereket denilmiştir. Söz konusu şey maddî ise mevcudiyetini sürdürmek yani tükenmemek anlamında bolluk, manevi ise yine aynı anlamda saadet kelimeleriyle ifade edilmiş. Hidayet için: “amaca ulaştıracak yolu gösterme, bu yol için kılavuzluk etme” diye de tanımlanmıştır.

Şimdi Rabbimiz kullarına bereketli bir yolu göstermiş, güven içinde mutlu ve saadet içinde yaşayacağı, geçmişinden hüzün, geleceğinden korku duymaması için İslam insanın hele Müslümanların evidir. Bu evi biz kendimiz inşa edeceğiz. Zemini tevhid üzerine oruç gibi müesseselerinden birini yerine getirip getirmemekle karşı karşıyadır.

Tercihini iyi yapması halinde insan kendini emniyet evine teslim etmiştir. Terk etmesi halinde kendisini yazık etmiş demektir. Burada iki çeşit evden bahsedebiliriz birincisi: Ankebut’un( Dişi örümcek) evi gibidir, evlerin en çürüğü “ağ kuran örümceğe benzerler ve evlerin en çürüğü, elbette örümcek ağıdır bir bilseler.” Ankebut/29,41

İkincisi: Hz. Süleyman’ın (Sâd 38/35) Kudüs’te yaptırdığı saray evlerin en mükemmel olan gibi. İhtişamını anlamak için “Belkıs’a “Köşke gir” denildi. Onu görünce derin bir su sandı ve(eteğini çekerek)ayakların açtı. (Süleyman)Dedi ki: “Gerçekte bu, saydam camdan olma(düzeltilmiş ve özel üretilmiş)şeffaf bir köşk-zemindir.”

Peki, ne gerekiyor? Çalışmak insanın kaderi çalışmasına bağlıdır. “Ve gerçekten de insan, ancak çalıştığını elde eder.” Necm /53,39. İnsan az zamanda çok iş veya kaliteli işler yapabilir. Ramazan ayında oruç tutmak evimizin bir bölümünün inşasıdır. Biz böylelikle bir ömürlük iş yapıyoruz.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - GÜVENLİ EVİN SAKİNLERİNE
Mustafa Örki - Diğer Yazıları
Bütün Mustafa Örki Yazıları