GÖKKUŞAĞI RENKLERİ

Ali Koyuncu

30-04-2018
Bize yazmak için tıklayınız.

Türkiye; Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği seçimlerini; 24 Haziran 2018 tarihinde baskın seçim ile yapma kararı aldı. Meclis çoğunluğu, Cumhurbaşkanı, Meclis Başkanı çoğunluk partisinde iken; Üniversite sınavları bile ertelenerek, baskın seçim kararı alınmasının sebebi anlaşılamadı. Aynen büyük şehir Belediye Başkanlarının görevden alınırken yapıldığı gibi, kararı alanlar vatandaşa gerçek nedenini açıklama gereği duymadılar. Tarihte İttihat Terakkinin yaptığı gibi: Siz düşünmeyin biz sizin yerinize düşünürüz, siz yapmayın biz sizin yerinize yaparız, mantığı.

Son çıkan yasadan sonra, partilerin ittifak yapması, adeta zorunlu hale getirildi. İttifak içinde olmanın zorunlu sebebi: Milletvekilliği seçiminde %10, Cumhurbaşkanlığı seçiminde %51 barajı. Manisa’nın çalışkan, başarılı Milletvekili Özgür Özel ittifaka başka bir açıdan bakarak, gökkuşağı ittifakından söz etti. Ancak saat başı değişen ülke gündeminde fazla dikkat çekmedi. Bakış açısını önemsediğim için, bu konudaki görüşümü yazmayı uygun buldum.

İttifaklar siyasi istikbal dayanışmasından daha çok; her partinin tüzel kişiliklerini, kendi siyasi renklerini koruyarak, bir gökkuşağı gibi olmalı. Belirli ilkeler etrafında olmalı. Birinci ilke demokrasi olmalı; hukuk devleti, bağımsız yargı, Hâkimlik teminatı, hukukun üstünlüğü kurallarını içermeli. Diğer ilke, kuvvetler ayrılığına dayalı parlamenter demokratik sistem olmalı. Şeffaflık olmalı, hesap verilebilirlik olmalı. Milli birlik, tam bağımsızlık ilkeleri etrafında olmalı. Ülkeyi yönetenler de hukukun önünde hesap verebilmeli. Milli dış politika ve üreten bir ekonomiyi hedeflemeli. Basında tekelleşmeye ve holding gazeteciliğine karşı olmalı. Kısaca ittifaklar zorunluluktan değil, ülke ve ülke insanı için yararlı ilkeler etrafında olmalı. Küçük partilerin baraj korkusu nedeniyle teslimiyeti olmamalı. Her partinin ilkelerini, renklerini koruduğu; ışık, aydınlık, renk demeti olan, yedi renkli gökkuşağı gibi olmalı.

Gökkuşağını görebilmek için birinci koşul; ışık olmalı, yani arkamızda kalan bir güneş olmalı. Kızıl derelilerin dediği gibi ”gözlerde yaş yok sa, ruh gökyüzüne sahip olmaz.” Yani gökkuşağının olması için, ikinci koşul mutlaka yağmur olmalı. Gökkuşağı ışığın su damlaları içinden geçerken kırılmasıyla ve yansımasıyla oluşur. Işık ya yansıyarak aynı ortamın içinde kalır ya da kırılarak başka bir ortama geçer. Kırılmada farklı renkteki ışınlar farklı açılarda kırılır. Örneğin; beyaz ışık farklı dalga boylarındaki ışınların bir bileşimidir. Siyasi partilerin İttifakları beyaz ışık gibi olmalı. Işınlar su damlasının içinden geçerken farklı açılarda kırıldığından beyaz ışık kendini oluşturan farklı renklerdeki ışıklara ayrışır. Özlemimiz ülkemiz siyasetinin de bu renklerde, bu görsellikte ve ilkeler etrafında oluşması. Her partinin varlığının kendine göre bir anlamı olduğu gibi, gökkuşağındaki her renginde kendine göre bir anlamı var. Kırmızı: gökkuşağının ilk rengidir. Tutku, canlılık, coşku ve güven anlamına gelir. Turuncu: sarı ile kırmızıdan oluşan bir renktir. Yaratıcılık, pratiklik, kontrolü ve dinamikliği temsil eden bir renktir. Sarı: sarı güneşin rengidir. Düşünce, bilgelik, düzensizlik ve enerjiyi temsil eder. Sarıdan sonra gelen yeşil: gökkuşağının ortak rengidir. Doğurganlığı, büyümeyi, denge, sağlık ve zenginlik anlamına gelir. Gökkuşağının beşinci rengi mavi: bilinmeyeni düzenlememize yardımcı olan, yol gösterici bir renktir. Lacivert: Farkında lığı ve sezgiyi simgeler. Gökkuşağının son ve yedinci rengi mor: kırmızı ve mavinin karşımıdır. Maneviyatı temsil eder. Hayal gücünü geliştirir bu nedenle sanatçıların ilham kaynağıdır. İttifaklar gökkuşağı renkleri gibi, anlamlı olmalı.

Gökkuşağı güneş ışığının yağmur ve sise çarpması ile oluşur. Anlarız ki gökkuşağı göründükten sonra sis ve boran yok olacak, gökyüzü pırıl pırıl olacak. Gökkuşakları, kara bulutların dağılacağının göstergesidir aynı zamanda. Meteoroloji bilimince de doğrulandığı gibi gökkuşakları akşamları görülürse bir sonraki gün havanın güzel olacağının kesin belirtisidir. Bu özelliği dini kitaplara dahi yansımış. İnanışa göre Nuh tufanı sonuçlandıktan hemen sonra, gökyüzünde mucizevî bir gökkuşağı oluşmuş. Dilerim ki: Bu mucize ülkemizde de oluşsun.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - GÖKKUŞAĞI RENKLERİ
Ali Koyuncu - Diğer Yazıları
Bütün Ali Koyuncu Yazıları