GERÇEK, YARARLI, İYİ

Ali Koyuncu

04-12-2019
Bize yazmak için tıklayınız.

Sözcü yazarı Rahmi Turan, 09 Kasım 2019 tarihli köşesinde,: "önemli bir CHP'linin külliyeye gidip, Cumhurbaşkanı ile görüştüğünü" yazdı. CHP, AKP çevreleri, yazılı ve görsel basın, haberi kendisine göre yorumladı. Cumhurbaşkanlığı sözcüleri "böyle bir görüşmenin kesinlikle olmadığını" söylediler. Yoğun talep sonucunda Rahmi Turan, kendisine bu haberi verenin, gazeteci Talat Atilla olduğunu söylemek zorunda kaldı. Gazeteci olan, Talat Atilla'nın; www.turktime.com, www.internetoku.com haber sitelerinin olduğu halde, kendi haber sitelerinde yayınlamayıp da, haberi neden başka bir gazeteciye, servis ettiği kafalarda soru işareti yarattı! Talat Atilla "haber kaynağını söylemeyeceğini CHP'li birisi olduğunu, CHP Genel Başkanına da, kaynağın haberi doğrulattığını" beyan etti. Olayı yakinen takip edenler; saraya "06 SFG 4543 plakalı araçla girdi, 06 GHJ 1290 plakalı araçla geceleyin çıktı" haberini, CHP Genel Başkanın nasıl doğrulayacağını anlayamadı. İddiayı ancak sarayın kamaraları doğrular yada iddia saray kaynaklıdır, dediler.

Böyle bir olayın olmadığı ve bu olayı gazeteci Talat Atilla'nın oluşturduğunu bazı gazeteler yazdı. Gazeteci Ayşe Yıldırım daha öncede, "gazeteci Talat Atilla'nın Cumhuriyet gazetesi davasının tanığı olduğunu, tetikçilik yaptığını, ayrıca Abdullah Gül'e yalan suikast şüphesi haberini yapan gazeteci olduğunu, bu nedenle Milliyet Gazetesinden atıldığını" yazdı. Başka bir gazetede Talat Atilla'nın, CHP Ankara eski Milletvekili Aylin Nazlıaka'nın partiden ihracına kadar giden " yerdeki Atatürk posteri" olayında da, adının geçtiğini yazdı. Gazeteler her tartışmalı haberde; Talat Atilla'nın adının bulunmasının tesadüf olamayacağının altını çizdi.

Saraya giden kişinin; CHP'li Muharrem İnce olduğunu, Rahmi Turan açıklamak zorunda kaldı. Ardından İnce, bir basın toplantısı düzenleyerek; "Kesinlikle saraya gitmediğini, bu haberi yaptıranların CHP içersindeki bir grup çete" olduğunu söyledi. Kendi siyasi geleceği acısından, bir çuval inciri berbat etti.

Rahmi Turan yanıltıldığını söyleyerek, özür diledi. Rahmi Turan ve Muharrem İnce'ye Sokrates'in "üç filtre" hikayesini hatırlatmak için bu yazıyı yazdım. Bir adam filozof Sokrates’e:“Önemli bir şey söylemek istiyorum”der. Sokrates“Neyle ilgili”diye sorar. Adam,“Yakın bir arkadaşınla ilgili bir şey duydum, onu söylemek istiyorum”.“O zaman bekle” der Sokrates,“Sana üç soru soracağım. Buna üçlü filtre de diyebilirsin. Sen üçüne de cevap verdikten sonra, arkadaşımla ilgili duyduğunu söyleyebilirsin.”

“Ne demek üçlü filtre?”der adam. Sokrates: “Birinci filtre 'gerçek' filtresidir.Bana söyleyeceğin şeyin gerçek olduğuna tamamen emin misin? Hayır” der adam, “ben de bunu başkasından duydum"

Sokrates : “Anladım; bu söyleyeceğin şeyin doğru olup olmadığını kesin olarak bilmiyorsun.Şimdi ikinci filtreye geçelim, bunun adı da 'iyilik' filtresidir.

“Arkadaşım hakkında söylemek istediğin şey onun iyiliğine bir şey midir?” “Hayır tam tersine, onun için kötü bir şey…” “Anladım” der Sokrates: “Arkadaşım hakkında söylemek istediğin şey onun lehine bir şey değil ve sen bunun gerçek olduğuna da emin değilsin. Şimdi üçüncü filtreye geçelim, bunun adı da 'yararlılık' filtresi. Arkadaşım hakkında bana söyleyeceğin şey benim için bir yarar taşıyor mu, işime 'yarar' mı?” Adam düşünür, “Sanmıyorum” der. Sokrates,“bana arkadaşım hakkında söyleyeceğin kötü bir şey, üstelik gerçek olduğuna emin değilsin ve bunu bilmenin bana herhangi bir yararı yok. O zaman bu şeyi bana söylemen için hiçbir neden bulunmuyor.” Kıssadan, hisse.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - GERÇEK, YARARLI, İYİ
Ali Koyuncu - Diğer Yazıları
Bütün Ali Koyuncu Yazıları