GENEL KURULUN ARDINDAN

Ali Koyuncu

22-10-2018
Bize yazmak için tıklayınız.

Denizli Barosu, 46. Olağan Genel Kurulunu 13-14 Ekim 2018 tarihlerinde yaptı. Başkanlık için, şimdiki başkan Av. Müjdat İlhan ile eski başkanlardan Av. Adil Demir yarıştılar. Her ikisi de çok samimi dostum. Her ikisinin geçmişteki hizmet süreleri bence yeterliydi. Bu dönemki adaylıklarını doğru bulmadığımdan, seçimlerde tarafsız kaldım. Sonuçlara da ne sevindim ne de üzüldüm. Müjdat İlhan 7 yıl başkanlık yaptı. Adil Demir de siyaset için başkanlığı yarıda bırakıp gittiği süre ile birlikte 9 yıla yakın başkanlık yaptı. Hizmet için bu süreler kanımca yeterliydi. Her ikisi de; arsa alımı, bina yapımı gibi kalıcı, büyük hizmetler yaptılar. İşleyiş açısından Denizli Barosu kurumsallaştı. Bence yeni seslere, yeni enerjilere, yeni bakış açılarına, yeni heyecanlara ihtiyaç vardı. Seçimde adaylıklarının hikâyesi yoktu. Başkanlık dışında diğer organlara da çok değerli arkadaşlarımız aday oldu. Sınırlı sayıda seçileceği için aralarında seçim yapmakta zorlandık. Seçilenlere başarılar dilerim. Seçim mahallinde bile tarafsız olduğum için, Bozkurt Noteri Bekir Çapar ile birlikteydik!

Eski yönetim ve başkanlığın, kent hukuku, bazı imar uygulamaları, imar uygulamalarındaki yanlış meclis kararları, çevre sorunlarının çözümleri ve tüm Denizlileri ilgilendiren konularda, yeterli çalışmalarını geçtiğimiz dönem de göremedik. “Katılımcı ve Şeffaf Baro” söylemi bazı konularda hayata geçmedi, söylemlerle eylemler örtüşmedi. Adil, bu konudaki eleştirilerinde bence haklıydı. Ancak Denizli’ye Bölge Adliye Mahkemesinin yapılmaması konusunda Baro yönetimine yaptığı eleştiriyi benim gibi, haklı ve adil bulmayan çok kişi vardı. Bölge Adliye Mahkemesinin her bölgeye iki tane yapıldığı bir dönemde, Denizli’ye yapılmaması eleştirilecek bir konu. Ancak Bölge Adliye Mahkemesi sadece avukatları ilgilendirmiyor. Lokantacıları, otelcileri, ulaşım hizmet sektöründe olanları, kısaca tüm Denizlilileri ilgilendiriyor. Sorun Denizlinin sorunudur. Denizli’den Adalet Bakan Yardımcısı ve Bakan varken her bölgeye ikinci Bölge Adliye Mahkemesi yapılırken; Ege Bölgesinin avukat sayısı, dava sayısı, dosya sayısı birçok bölgeden çok fazla iken Ege Bölgesindeki ikinci Bölge Adliye Mahkemesinin Denizli’de kurulmaması iktidarın tercihi, iktidar partisindeki Denizlili siyasetçilerin yetersizliğidir diye düşünüyorum. Denizli Baro yönetiminden önce Bölge Adliye Mahkemesi konusunda, yetersiz olan siyasetçiler eleştirilmeliydi. Bu konuda siyasi sorumluluğu olanlarla birlikte hareket edip, yönetimi eleştirmek adil değildi.

Adil’in sosyal ve siyasal konularda; “az ile yetinen bir yaşamı” olmamıştır. 2006 yılı Baro seçimlerinde Pamukkale Üniversitesi konferans salonu kürsüsünden kendisine bir söz söylemiştim, “iki tavşanı aynı anda kovalayan, sonuç olarak ikisini de yakalayamaz” Baro Başkanlığını yarıda bırakıp CHP’de 7 yıl çeşitli seçimlere girip kazanamayan arkadaşımızın tekrar Denizli Baro Başkan adayı olup seçimi kazanamaması beni haklı çıkardı. Ancak haklı çıkmak istemezdim. Siyasette Adil’in emeği çoktur. Hak etmeyen birçok kişi Milletvekili yapıldı. Adil’in siyasette milletvekilliğini ve belediye başkanlığını çoktan hak ettiği düşüncesindeyim.

Seçimden sonra sosyal medyada, kendi partisinden bazı siyasilerin ismini yazarak eleştirmesini doğru bulmadım. İsim yazıldığı için onlar haklı olarak cevap verdi, üslup biraz hatalıydı. Arkasından olumlu olumsuz, avukat olan olamayan birçok kişi düşüncesini yazdı. Konu uzadı gitti. Konu Baro seçimlerinden çıkıp sonunda parti içi siyasete vardı dayandı. Adil’in Baro seçimlerinde gördüğüm enerjisini yine de, kamuya hizmetinde harcama çabasında olacağına inanıyorum. Yaşamda herkes yürekten verdiğinin karşılığını alır.

Son sözüm ileride başkan adaylığı düşünen genç kardeşlerime: İnsanları bulundukları mevki ile değil göz koydukları mevki ile ölçerler. Unutmayalım ki; bir insanın gelebileceği en büyük mevki, güvenilir insan olmaktır.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - GENEL KURULUN ARDINDAN
Ali Koyuncu - Diğer Yazıları
Bütün Ali Koyuncu Yazıları