5 Ağustos 2021 Perşembe

GEMİŞ'İN ARDIÇ ORMANLARI

Ali Koyuncu

26-02-2020
Bize yazmak için tıklayınız.

16/02/2020 günü, 30 Pakdos'lu yol arkadaşım ile birlikte Çardak Söğüt dağlarında bulunan Gemiş zirvesine (2009 m) karlı, sisli bir havada tırmanış yaptık. Yürüyüşümüz Acıgöl kenarından, 820 rakımdan başladı. Patikadan ve sarıçam ormanı içinden, tatlı bir eğimle, sol tarafta kalan Acıgöl'ü izleyerek, 1400 rakımdaki Gemiş Kocayayla'ya vardık.

Kocayayla Ege- Akdeniz bölgesi ile Denizli-Burdur sınırına yakın. 500-700 yıllık ardıç ağaçlarının olduğu, geniş bir ardıç ormanıyla kaplı. Yaylaya vardığımızda toprağa çakılmış ve ardıç ağaçlarına ölüm fermanı gibi asılmış yüzlerce kırmızı renkli levha gördük. Bu levhalarda, ormanlık alanda mermer işletmeciliği ruhsatı almış firmanın adı ve ruhsat numarası yazılıydı.

20 yıldır Denizli'de doğa yürüyüşleri yapıyoruz. Bu kadar yaşlı, bu kadar büyük ardıç ormanının olduğu bir bölgeye rastlamadık. Bilirsiniz ardıç ağaçları kendi fidesinden yetişmez. Sert kabuklu ardıç ağacı meyvesini, ardıç kuşu yiyecek, midesindeki asitli ortamda yumuşayan ardıç tohumu kuşun dışkısı ile birlikte toprağa düşecek, tohum çatlayıp fidan ve ağaç haline gelecek. Ardıç ağacının yetişmesi çok meşakkatlidir. Eski Türklerde ve Bektaşi inanışında kutsaldır. Kerestesi çok değerlidir. Anadolu'nun yerli ağaçlarındandır.

Ardıç'ın bu özelliğini bilen arkadaşlar, şirket levhasını görence, derin bir üzüntüye kapıldı. Ekipteki enerji, zirveye varmadan düştü. Arkadaşlara bu şirket dışında da, Söğüt dağlarında Gemiş-Gölçük mahalleleri arasında, "çevresel etki değerlendirmesi gerekli değildir" kararı sonucunda alınmış, mermer işletme ruhsatları olduğunu hatırlattım. Bu kararı imzalayanlar ardıç ormanlarını görmüş olsalardı, bu imzayı atmazlardı. Ticari amaçlı başka bir şirketin hazırladığı rapora dayanılarak, bu bölgede yaşayan insanlara sorulmadan, bu kararlar alınmaktadır. Elbette ülkemizin mermer madenine ihtiyacı var, mermer çıkarılacak. Ancak ormanları tahrip ederek değil. Yerleşim yerlerinden uzak, ormana zarar vermeden, kıraç bölgeler seçilmesi, doğru değil mi?

İnsan tanığı olduğu olaylara, daha fazla önem veriyor. Çektiğimiz fotoğraflarla Facebook sayfamda, 10 fotoğraflık bir albüm yaptım. Yüzlerce kişi beğendi, yorum yazdı. 127 kişi paylaştı. Yöre insanının heyecanı, toplumdaki çevre duyarlılığı bizleri sevindirdi. Bir insan yaşama sevincini kaybettiğinde, ona yeniden umut vermek yakınlarına düşer, ilgi umudumuzu artırdı. Yine ardıç ormanlarına ait, arkadaşların çektiği videoyu paylaştım. Yüzlerce paylaşım oldu. Bu paylaşımlar dikkati çekti ki: denizlihaber.com internet sitesinde "asırlık ağaçların ölüm fermanı" başlığı ile yine Denizli dedahaber.com'da, D20haber.com'da "ağaçlara kıymayın efendiler" başlığı ile haber olarak çıktı. Basının gücü, çevrecilerin sesi Ankara'dan duyuldu. CHP'nin çevreden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı, Denizli Milletvekili, Gülizar Biçer Karaca aradı. "Gemiş-Gölcük dağlarındaki orman ve ağaç katliamından haberim var, TBMM gündemine getireceğim, sizde var olan belgeleri gönderebilir misiniz?" dedi. Bu sıcak ilgi ve sahiplenme nedeni ile kendisine teşekkür ettim. 19/02/2020 tarihli Genel Kurulda, Çardak Gemiş dağlarındaki ardıç ormanı katliamını, milletin sesi olarak gündeme getirdi. Orman katliamı, Genel Kurul tutanaklarına geçti.

Dünyadaki ve ülkemizdeki bazı yetkililer; insanların çevreye duyarlılığını bir fantezi gibi algılıyor. Daha bu günden, küresel ısınma nedeni ile; taban sularının azaldığını, göllerin kuruduğunu, orman yangınlarını, suların azaldığını, uzun süre yağmur yağmadığını veya yağışların bir noktaya tonlarca yağması sonucunda sel faciasını yaşayarak görüyoruz. Yarın çok geç olduğunda; çevreciliğin fantezi olmadığını, çevrecilerin anarşizme meyilli değil, sağlam yurt severler olduğunu anlayacaksınız. Ama çok geç olacak.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - GEMİŞ'İN ARDIÇ ORMANLARI
Ali Koyuncu - Diğer Yazıları
Bütün Ali Koyuncu Yazıları