Ürgüp 3 aylık

GELECEK NESLİMİZ

Volkan Uyar

02-02-2021
Bize yazmak için tıklayınız.

Normale dönelim. Eski günlerimize dönelim. Bütün ülke zorlanmaya başladı. Esnaf zorlanıyor, servisçi zorlanıyor, kantinci zorlanıyor, öğrenci zorlanıyor, öğretmen zorlanıyor.

Aşılanma da gecikti. Her geçen gün daha da zora giriliyor. Akşam yasakları, halkı bunalttı. Hafta sonu yasakları halkı bunalttı. Sağlık için yaptığımız fedakarlıklar, psikolojik sağlığımızı elimizden alacak. Belki tedbirlerimizi bir süre daha devam ettireceğiz ama rahatlıklar da olmalı artık.

Öğrencilerimiz, gelecek neslimiz eriyor. Öğrencilerin bu senesi ve geçen senesi heba oldu. Ara bilgiler nasıl doldurulacak. Bu sene, bazı sınıflar belki hiç başlamayacak. Başlayacak olanlar da ne olduğunu anlamadan seneyi bitirecek.

Bir sonraki sene için, Milli Eğitim bakanlığının detaylı bir hazırlık yapması gerekiyor. Lafın gelişi telafi edeceğiz sözlerinden daha öte çok ciddi atılımlar yapılmalıdır. Sınıf geçirmenin neredeyse imkansız olduğunu düşünürsek artık veli ve öğrencinin sınıf geçmeye sevinmesi anlamsızdır. Canlı derse katılmamış çocukların bile takdir alma puanına ulaşması çok manidardır. Sınıfta kalmanın önünün daha da açılması şarttır.

Teog ile zaten çalışmaya gerek olmayan bir nesil geçti, bari bundan sonrası için güzel olsun. Bu nedenle çocukları gün boyu derse boğmak yerine önlerini açabilecek hamleler yapabiliriz. Pandemi, bize az ders yapılabileceğini, zamanın verimli kullanılmasının hayal olmadığını gösterdi.

Bütün dünyanın eğitimle ilgili sıkıntıları oldu. Dört dörtlük devam ettiren yok gibi. Bu süreci, en iyi şekilde atlatan geleceğini daha iyi hazırlayacak. Bazıları yazın fazladan ders yapılmasını konuşuyor ama çocukların bol dersten daha çok rahatlamaya çok ihtiyacı var. Hatta rehberlik anlamında çok ciddi çalışmalar yapılmalıdır. Daha güzel bir gelecek için.

Saygılarımla...

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - GELECEK NESLİMİZ
Volkan Uyar - Diğer Yazıları
Bütün Volkan Uyar Yazıları