5 Ağustos 2021 Perşembe

FÂSIK KİMDİR?

Mustafa Örki

04-07-2020
Bize yazmak için tıklayınız.

“Sakın fasıklardan olmayın”

Allah’ım bizi fasık olmaktan, günah olan ne varsa işlemekten alıkoy!

Bu müthiş uyarı Rabbimizden geliyor. O kim? bizi var eden, yaşatan nimetler veren yolumuzu aydınlatan. Kısaca seven yardım eden, iyilik eden yani yüce Mevla’mız.

İslam kelime ve kavramlarla anlaşılır. Bu kelimelerden biri de “Fâsık” Kuran’da nasıl geçiyor ne kastediliyor? Bu kelimeyi TDV İslam Ansiklopedisi “haktan sapan, Allah’ın emirlerine itaatten ayrılan âsi mümin veya kâfir” diye tanımlamış. Fâsık yoldan çıkandır insan her zaman yoldan çıkma riski taşıdığına göre kendimizi sorgulamalıyız, kontrol etmeliyiz. Sapmanın temel nedeni insanın Allah’ını unutmasından veya önemsemeyişinden kaynaklanıyor. Allah hatırımızda olabilir, harekâtlarımız ile göz ardı edebiliriz, malum insan meşguliyet içinde içindedir.

“Allah’ı unutan ve bu yüzden Allah’ın da kendilerine kendilerini unutturduğu kimseler gibi olmayın. İşte onlar fasık kimselerin ta kendileridir.” Haşr 19

“Ey iman edenler! Allah'tan korkup sakının.” (Allah’tan sakının duyarlı olun, sorumluluğunuzun farkında olmak gibi manalarda verilmiş) Herkes yarın için neyi takdim edip gönderdiğine baksın. Allah'tan korkup sakının. Hiç şüphesiz Allah, yapmakta olduklarınızdan haberdar olandır.”

Ne yapmalıyız? İslam dini inanca dayalıdır. Tüm harekâtlarımız inancımızın yansımasıdır. İnancımız taklide dayalı değildir, olmamalıdır. Asıl olan tahkiki olandır, doğru olduğunu araştırmak olduğuna göre biz akıntıya kapılamayız.

İbadetlerimiz salih amellerimiz bizi dünya kaygısı, telaşı içinden alıp Allah’u Teâlâ ile olan bağımızı sağlayandır. Bu kulluk yürüyüşümüz da açık seçik günah olan ne varsa hayatımızda yer etmemelidir. Olması halinde bu inancımızın zayıflığını veya yokluğunu gösterir. Tüm amellerimiz inancımızla ilgilidir, öyle ki cennet veya cehennem de inancımızın karşılığıdır. Sakın ola ki iş sadece inanıyorum demek değildir. İman kuru bir söz değildir, kalbin tasdiki ve gereğince amel etmektir.

Tüm dikkatimizi ibadet ve amellerimiz de Allah ile bağlantımızda olması gereken noktada olması için gayret sarf etmek işin esası olduğunu bilmeli ve unutmamalıyız. Bu bağ olursa yani Allah rızası kavramı bizi koruyacak, duyarlı ve sorumlu kılacaktır.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - FÂSIK KİMDİR?
Mustafa Örki - Diğer Yazıları
Bütün Mustafa Örki Yazıları