29 Temmuz 2021 Perşembe

ENTELEKTÜEL İNSAN

Abdil YAŞAROĞLU

05-06-2021
Bize yazmak için tıklayınız.

Yalan söylemek ve yanlışta ısrar etmek toplumda “aydın” geçinen çoğunluğun şiarı olmuş durumda. Gerçeği söylemekten kaçınmayan insanlar elbette var ancak sesleri cılızlaştırılıyor onca gürültünün arasında.
Entelektüel kimlikten beklenen şeyler aktüalite değildir. Uzun vadeli düşünen, marjinal, çözüm üreten, insanların geleceği için sorunları çözebilen insanlar entelektüeldir. Entelektüel için tek kriter “hakikat” ve “doğruluk”tur. Entelektüel insanın “sağ”ı “sol”u yoktur. Entelektüel insan hakikati görür, yakalar ve söyleme cesaretini gösterir. Hem yaşadığı ülkede hem de dünyanın değerlendirilmesinde mevcut durumun dışına çıkar. Haysiyetli insanlar bedel öderler. Birileri konuşabilsin, söylenen yalanlar devam edebilsin diye susturulur bu insanlar. Ancak bunu yapanlar bilmeli ki haysiyetli insanın kendini kimsenin sevmesine ihtiyacı yoktur.
Entelektüelin “beslenmek” ya da “lanetlenmek” gibi iki kaderi vardır. Sistem, sizi bir yere getirirken besliyor ancak entelektüel kimliğinizi sömürüp bırakıyor ve böylece siz de herhangi bir insan olarak entelektüel kimliğinizden sıyrılıyorsunuz. İnsanın kendisini hesaba çekememesi, hatada ısrar etmesi ve yalan söylemeye devam etmesi, sonunda egonun şişmesi…. Oysa şunu sorabilmeli entelektüel; “Benim hangi namussuzluğumu gördünüz de beni bu mevkiye getiriyorsunuz?”
Entelektüel, mevcut durumu çok iyi analiz etmek ve içinde bulunulan durumu hem halka hem de iktidara söylemekle mükelleftir. Hiç kimsenin fark etmediği, edemediği şeyleri söyleyecek, lafı oracaya asacak. İcabında halk entelektüeli anlamayabilir, lanetlenmiş kaderiyle yoluna devam edebilir ancak söylenmesi gerekeni söyler, belki yüz yıl geçer anlaşılabilmek için ancak görevini hakkıyla yapmanın rahatlığıyla göçer bu dünyadan. Siyasal iklimimizde bu kanaldan beslenen insanlar çok şeyi feda etmiştir.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - ENTELEKTÜEL İNSAN
Abdil YAŞAROĞLU - Diğer Yazıları
Bütün Abdil YAŞAROĞLU Yazıları