Ürgüp 3 aylık

EN İYİ EĞİTİMİN OLDUĞU ÜLKE

Volkan Uyar

13-11-2018
Bize yazmak için tıklayınız.

Eğitimortamlarında hep konuşulur. Bizim okullarımız niye böyle, bizim sistemimiz niye şöyle diye. Peki, hangi ülkenin sistemi iyi? Biz nasıl olmalıyız?

Aslında, ülkemizde yapılan hatalardan biri tam da burada başlıyor. Kimin, ülkesindeki öğrencileri başarılı oluyorsa , tüm dikkatimizi oraya yöneltiyor ve hemen eğitim sistemimizi değiştirme yoluna gidiyoruz. Asıl sıkıntımız budur. Bir ülke , eğitim sistemi çok iyi olduğu için başarılı olmuyordur. Asıl başarı, ülkenin kendi öğrencisini ve halkını tanıyarak , buna özgü bir model oluşturmasındadır.

Çalışmak , çalışmak , çalışmak. İşin bütün sırrı . Kurtuluş savaşından çıkan, yokluk içinde olan bir halkın, çalışarak ülkeyi ileri götüren bir neslin devamı olarak , istediğimizi başarabiliriz. Sınav modellerinden daha çok , Japonya’daki gibi ilk önce ahlak ve birliktelik anlayışını kazandırdıktan sonra dersleri yükleyebiliriz taze beyinlere. Şu anda okullarının temizliğini öğrenciler kendileri yapıyorlar , öğretmen gelmediği zaman okulu birbirini katmak yerine oturup , başlarında kimse olmadan ders çalışmayı seçiyorlar. Bizde ise, tertemiz eğitime başlayan ,pırıl pırıl çocuklar , büyüdükçe kötü bir ortama itiliyor.

En basit örneğiyle, kopya çekmenin bile normalleştiği durumda, biz nasıl toplumda birbirimize saygı bekleyebiliriz. Ya da çalışarak uzaya çıkan toplumlara yetişmeye nasıl bekleyebiliriz? Eskiden öğrenci kopya çektiği zaman aile, çocuğunu yerin dibine sokardı. Şimdi aferin diyeni görüyoruz. Müslümanlıktan bahsederken ,haksız başarıyı ya da başkasının hakkını yemesini nasıl izah edebiliriz?

Çocuklarımıza , okulda eğitimi beklemeden, ufacıkken , temiz ahlakı, yardımlaşmayı, saygıyı, sevgiyi öğretebilirsek, belki de çok şey düzelecek. Yere çöp atınca neler olacağını, başkasını aşağılayınca ne sonuçlar olacağını ve benzeri benzeri birçok durumu anlatabilirsek biz başkalarının örnek göstereceği bir toplum olabiliriz. Anne babalara çok iş düşüyor.

Saygılarımla…

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - EN İYİ EĞİTİMİN OLDUĞU ÜLKE
Volkan Uyar - Diğer Yazıları
Bütün Volkan Uyar Yazıları