25 Eylül 2021 Cumartesi

EN BÜYÜK DEVLET ADAMI VE ÇEVRECİ ATATÜRK’TÜR-6

Ergül AYKOL

05-03-2021
Bize yazmak için tıklayınız.

İstanbul Belediye Başkanı rahmetli Haşim İşcan’a gittik. Yanımda Edirne Festival Komitesinden rahmetli Edirne Belediye Başkanı Burhan Işıkseren de vardı.Burhan bey: “Ayrı partiden olduğumuz için İşcan bize yardımcı olmaz.” diyerek gelmek istemedi. Ama ben direttim. “Burada politika değil, memlekete hizmet etme amacı var.” dedim. İstanbul Belediye Başkanının odasına girmek için makama geldiğimizde, ziyaretçi kuyruğu vardı. Bizim ise Edirne’ye döneceğimizden zamanımız sınırlıydı. Sayın İşcan’a : “Edirne doğumlu olduğunuz halde Edirne’ye bir hizmetiniz geçmemiş sayın başkan.” diye Edirne Belediye Başkanı imzalı bir kartı Özel Kalem Müdürüyle gönderttim. Sayın İşcan, hemen kapıda göründü. “Edirne Belediye Başkanı kim?” diye sordu. Damarına basmıştım. Bizi öncelikle içeriye aldı.
Tanışmadan sonra, Belediye Başkanı İşcan’a : “Bize portatif tribünlerinizden emaneten verirseniz; Kırkpınar güreşlerini seyredecek vatandaşların çayırda üst üste oturup seyretmeleri yerine, rahatça güreşleri izlemelerini sağlayarak,bir hizmet yapmış olursunuz.” dedim. Hemen ilgili görevliyi çağırdı: “Yasa gereği adamı doğduğu yere vali yapmıyorlar.” dedikten sonra: “ Edirne’ye bir katkımız olsun. 10.000 kişilik portatif tribünleri Edirne Belediye Başkanına ayniyat makbuzu ile teslim edin, bizim kamyonlar Edirne’ye götürsün.” emrini verdi. Adam, Bursa ve Antalya gibi büyük kentlerde valilik yapmış çok değerli ve pratik zekâlı bir yöneticiydi. Biz geçici olarak talep ettiğimiz halde, portatif tribünleri demirbaş olarak Edirne Belediyesine bağışladı. Derhal çözüm getirdi.
Edirne’de şenlikler, folklor gösterileri ve güreşler yapılarak bir hafta süren festival, Türkiye’den ve Balkanlardan gelen konukların desteği ile Edirnelilerin ekonomik ve kültürel gelişmesine de katkıda bulunuyordu. (Devam edecek)

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - EN BÜYÜK DEVLET ADAMI VE ÇEVRECİ ATATÜRK’TÜR-6
Ergül AYKOL - Diğer Yazıları
Bütün Ergül AYKOL Yazıları