25 Eylül 2021 Cumartesi

EN BÜYÜK DEVLET ADAMI VE ÇEVRECİ ATATÜRK’TÜR-13

Ergül AYKOL

29-06-2021
Bize yazmak için tıklayınız.

ATATÜRK’ÜN YALOVA KÖŞKÜNÜ RAYLAR ÜZERİNDE YÜRÜTTÜĞÜ 1930 YILINDAN SONRA60 yılı aşkın bir süre geçti.1993'te ADDİl Başkanları Ankara’daGenel Merkezdeydik. Radyo'dan bir haber yayınlandı. "ABD'de dünyada ilk defa eski bir opera binası, raylar üzerinde 4,5 METRE kaydırılarak yıkılmaktan kurtarıldı." TRT'ye telefon etti rahmetli Genel Başkanımız SüreyyaŞehitoğlu.(Eski Tavas Kaymakamı) Yalova'daki yürüyen köşk ve Atatürk'ün 63 yıl önceki çevreciliğini anlattı. Bekledik . TRT Haberini düzeltmedi. Oysa Atatürk dünyanın en önde gelen çevrecilerindendir.
1923’lerde Ankara’nın Gençlik Parkı bataklıktı. Sivrisinek yuvasıydı. Ankara'nın yolları daracık ve kupkuruydu, yani çoraktı. Nüfusu 25.000’di.Şimdi Gençlik Parkı ve genişcaddelerdeki sıra sıra yemyeşil ağaçlar, Atatürk'ün eseridir.
Atatürk’ün çevreye ne kadar önem verdiğini bilen,Atatürk döneminde, Tarsus Amerikan Kolejinde okuyan bir Türk öğrenci, yıllar sonra ABD ‘ deŞikago’da Vanderbit üniversitesindeProfesör olarak çalışıyormuş. Kirk Landın adındaki botanik profesörüyeni bir çiçek keşfedince, "Adını ne koyalım?" diye sormuş. Herkes isim önermiş. Tarsus Kolejinde okurken Atatürk ile tanışmış olan profesör, Atatürk’ün ne denli bir doğasever olduğunu bildiğinden: :"En büyük çevreci Atatürk'tür. Bu çiçeğe, Atatürk Çiçeği adı verelim." demiştir.İşte bugün birçok salonu süsleyen ATATÜRK ÇİÇEĞİ,BÖYLEİSİMLENDİRİLMİŞTİR.
Dünya literatüründe çevrecilik kavramının 1972’de ortaya atıldığını ileri sürüyorlar. Türkiye’nin Toprak Dedesi adı verilen Hayrettin Karaca TEMA VAKFI adında bir vakıf kurarak çevrecileri örgütlemişti. TEMA vakfının kuruluş tarihi 1992’dir. Toprak Dede de 20 OCAK 2020’DE 97 yaşında vefat etti. Allah rahmet eylesin. 2005 YILINDA ONURSAL GENEL BAŞKANLIĞA GETİRİLMİŞTİ.
Elbette Atatürk’ün çevreciliği çok öncelere dayanır.Çankaya köşkü, Ankara Belediyesi tarafından satın alınıp Atatürk’e hediye edildiğinde, Atatürk bu köşkün tapusunu üzerine almamıştır. Çankaya köşkü Türk ordusu üzerine tapuya kayıtlıdır. Daha 1920’li yıllarda Çankaya Köşkünün bahçesi çeşitli ağaç ve bitkilerle donatılmıştır. Şimdilerde Beştepe’deki Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın arazisini rayiç değerinden Atatürk sahiplerinden, aylığından biriktirdiği kendi parasıyla satın almıştır. Ölmeden önce de 1937’de yazdığı vasiyetnamesiyle Atatürk Orman Çiftliğini HAZİNEYE,taşınmazlarını da TÜRK MİLLETİNE BAĞIŞLAMIŞTIR.
Yalova’daki Atatürk Köşküne giden yolun üzerine sağlı sollu olarak Atatürk; üç bin adet çınar ağacı diktirmiştir. Bu ağaçlardan şimdi kala kala 900 tane ayakta kalmıştır. Nedense biz millet olarak ağaç DİKMEĞE DEĞİL DE; kesmeğe pek meraklıyız.
ATATÜRK'Ü ve O’nun çevreye ne kadar değer verdiğiniÇOCUKLARIMIZA GEREKTİĞİGİBİANLATIP,Atamızı ve çevreyi SEVDİRMELİYİZ. Atatürk’ü ve vatanımızı ağaçlandırıp güzelleştiren tüm çevrecileri, bir kez daha sevgi ve saygı ile anıyorum. Ölenlerin ruhları şâd olsun, yaşayanlara sağlıklı, uzun ömürler dilerim.(BİTTİ)

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - EN BÜYÜK DEVLET ADAMI VE ÇEVRECİ ATATÜRK’TÜR-13
Ergül AYKOL - Diğer Yazıları
Bütün Ergül AYKOL Yazıları