Ürgüp 3 aylık

EN ANLAMLI GÜN

Volkan Uyar

19-05-2020
Bize yazmak için tıklayınız.

Ülke ve dünya olarak, zor zamanlardan geçtiğimiz, bu günlerde, sabır noktamızı irdelemeliyiz belki de. Mübarek Ramazan ayında, oruç tutmanın sadece aç kalmak olmadığını da zaten yetişkin bireyler olarak bilmekteyiz. Aç kalmanın yanı sıra, diğer insanları anlayabilme, sabırlı olabilme, istediğimiz bir şeyi elde etmek için bekleyebilme. Bu aşamaları da atlatabildikten sonra belki oruçlarımız daha bir anlam kazanacaktır.

Ramazan ayının içinde, hem kadir gecesini hem kurtuluş mücadelemizin başlangıç aşamalarından biri olan 19 Mayıs’ı birlikte yaşıyoruz. Böyle güzel ve anlamlı zamanlarda, bir yandan evlere hapis olmuşken, hem ramazan ayının bize öğrettiği sabrı gerçekleştiriyoruz hem de Atatürk ve silah arkadaşlarının o eski püskü bir vapura binerek başlattıkları mücadeleyi günümüze uyarlayabiliyoruz.

Bazen, bu virüs hiç bitmeyecek, evden hiçbir zaman eskisi rahat çıkamayacağımız diye düşündüğümüz şu anlarda, vatanımızın ne kadar umutsuz zamanlarda kurtarıldığını kafamızda canlandırmamız yeterlidir. Yeter ki inancımız olsun.

Atatürk’ün, Samsun’a varıp oradan kurtuluş mücadelesini başlatması kitaplarda okuduğumuz gibi kolay bir süreç olmasa gerek. Kimi zaman suikast girişimleri oldu kimi zaman günümüzde de olduğu varlığımıza ters olarak din adamı görünümündeki kişilerin mücadeleyi zora sürükleyici söylemleri.

Düşünün ki İngiliz egemenliğini kabul etmiş ve benimsemiş din adamları. Diğer yanda Mustafa Kemal ile birlikte hareket eden, onun yanında olan din adamları. Buradan çıkaracağımız sonuç her din adamının arkasına takılıp gitmememiz. Zaten dinimiz aracıları da kaldırdığı için, kendi beynimiz ve kalbimiz doğrultusunda hareket etmeliyiz.

Tüm milletimizin bayramını ve kadir gecesini kutluyor, en kısa zamanda ülke ve dünya olarak sağlımıza kavuşmamız için dua ediyorum.

Saygılarımla…

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - EN ANLAMLI GÜN
Volkan Uyar - Diğer Yazıları
Bütün Volkan Uyar Yazıları