EN  İYİ  DOKTOR

Atilla Sezener

14-07-2020
Bize yazmak için tıklayınız.

En iyi doktorun kim olduğunu söylemeden önce, iki anımı anlatmak istiyorum. 1960 lı yıllarda ülkemizde genel sağlık kontrolleri pek az yerde yapılabiliyordu. Denizli’de evhamlı bir kişiliği olan noter arkadaş, Almanya’nın Frankfurt kentine giderek Amerikalıların Mayo kliniğinde check up yaptırdı; hem de 2000 Alman Markı karşılığında. Eldeki bulgularla Fransa’ya geçti.

Fransa’da tanıdıkları yardımıyla ünlü bir lokman hekime gitti.

NOTUMUZ: Antik çağdaki lokman hekim ve hekimler için internete başvurun. Günümüz anlatımı ile, hastasını sonuna kadar dinleyen, bilgisi ve ilgisi ile ona üst seviyede moral veren, tüm tetkikler ile hastalığına önce teşhis koyan, sonra tedavi eden ve işin maddi tarafını asla öne sürmeyen hekimlere deniyor. Bunların genelde nesilleri tükendi veya son derece az rastlanıyor.

Fransız hekim arkadaşımızı dinledikten ve gerekli muayeneleri ve gözlemleri yaptıktan sonra, kendisine:

-Sizin hekimler hastaları ile gerçekten çok iyi ilgileniyorlar, teşhisleri de iyi. Ancak tedavi de sorun var. Çünkü çok ilaç yazıyorlar. Sanıyorum sizin ülkenizde antibiyotikler bile reçetesiz eczanelerden alınabiliyor. Çok ilaç çok yan tesir ve zehir demektir.

Arkadaşımızın reçetesinde yazılı ve yanında götürdüğü ilaçları elinden alıp, çöpe atıyor ve kendisine sadece bir müsekkin veriyor.

İster inanın ister inanmayın, noter Denizliye dipçik gibi gelmişti.

İkinci olay Denizli’de geçti. Hastane caddesinde bir eczanede oturuyordum. 1970 li yıllar. Sevdiğim ve tanıdığım bir dahiliye mütehassısının reçetesi geldi. Eczacı arkadaş gelen hastaya şikâyetini sordu “soğuk algınlığı” dedi. Reçetede üç ayrı antibiyotik yazılıydı. Ertesi gün rastladığım doktora:

-Hipokrat yemininde soğuk algınlığına üç antibiyotik yazılır diye bir bölüm var mıydı, bunu yazarken hiç vicdanın sızlamadı mı?, dedim.

Uzun süre konuşmadık.

Benzer olaylar maalesef pek çok. Bazı doktorlar, benim tam bilemediğim nedenlerle gereğinden çok ilaç yazıyorlar. Konu yalnız bize özgü değil. Apaçık yazayım “aslında bal gibi biliyorum, yorum yapmak beni aşıyor” size sadece gölden bir damla olarak ABD’den mini bir misal vermek istiyorum. “1960’lı yıllarda Dr.Robert A. Wilson tarafından yazılan “Feminine forever ( Sonsuza kadar dişilik) kitabını, östrejen üreten bir fabrikanın finanse ettiği ortaya çıkmıştı.” Hemen anladığınız gibi, ünlü doktorun kitabını okuyanlar, kitabı finanse eden ilaç şirketinin ürünlerine saldırmışlar ve adamların ceplerini doldurmuşlardı.

Bu konulara başka yazım da devam edeceğim.

Unutmayın her ilaç bir kimyasal formüldür. Yan etkisi olmayan hiçbir ilaç yoktur. Onun için en iyi doktor, en az ilaç yazan doktordur. Elbette tedavi etmek koşuluyla. .

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - EN  İYİ  DOKTOR
Atilla Sezener - Diğer Yazıları
Bütün Atilla Sezener Yazıları