Ürgüp 3 aylık

EĞİTİMDEN GERİ KALMAMALIYIZ

Volkan Uyar

06-04-2021
Bize yazmak için tıklayınız.

Özellikle yine yazmak isterim ki geleceğimiz olan gençlerin, eğitim durumları acilen güncellenmelidir. Geçen sene ikinci dönem ve bu sene çöpe gitti diyebiliriz. Uzaktan eğitim ile pek fazla öğrenemeyen bir öğrenci kitlesiyle karşı karşıyayız. Öğretmenlerin canı gönülden anlatmaya çalışmasına ve milli eğitimin eba üzerinden gayretine rağmen olmadı yine olmadı.

Okulda sınavlar yapılıyor. O da ayrı bir soru işareti. 10,20,30 gibi not alan öğrenci mecburen öğretmen tarafından performans notlarıyla geçer nota taşınıyor. Çünkü öğrenci bilmediğinin farkında, veli çocuğunun bilmediğinin farkında, öğretmen farkında, Milli Eğitim farkında, herkes farkında. Peki, böyle durumda sınav yapmış olmanın ne anlamı var?

Öğrencilerle yaptığımız sohbetlerde ekim, kasım, aralık aylarına ait hiç bir bilginin hatırlanmadığı sonucunu çıkarıyoruz. Tam da o aylardaki bilgilerden de sınav yapınca çocuklar boş kağıtlar veriyorlar. Hem de öğretmenlerin çok zorlamamasına rağmen.

Vaziyet bu şekildeyken, vereceğimiz karne ve diplomaların ne anlamı olacaktır diye kendi kendimize sormalıyız. Peki çare ne?

Çare, belki biz halk tarafından kolay bulunacak bir durum değil. Çünkü, bunun ekonomik kısmı var, okulların fiziksel yeterlilik durumu var, öğretmen sayısındaki azlık var. Var da var. Gönül istiyor ki bütün öğrenciler bu seneyi tekrar etsin ama gidilen düzende frene basmak ne sonuçlar doğurur, buna devletimiz karar verecek. Sanırım, herkesin bir yıl daha okumasını ne devlet ne veli ne de öğrenci istemeyecektir ancak bir plan yapılması gerektiği de kesindir.

Önemli olan, pandeminin arkasına saklanıp, gözümüzü kapayıp hiç bir şey olmamış gibi yolumuza devam etmemektir.

Açıklamalardan anladığım kadarıyla, Bakanlığın çözümü, okulların kapanışını geciktirmek. Ama o da çözüm değil bence. Ev hapsinden bunalan gençliği zorla yaz sıcağında okullara hapsetmek olur bu seferde. Yani nerden baksak işin içinden çıkılması zor bir durum.

Geleceğimiz olan çeşitli iş alanındaki gençlerin eksik öğretim ile üniversiteye gitmesini hiç birimiz istemeyiz. Bu durumu hepimiz dert etmeliyiz. Eğer bu eksiklik, bir sonraki seneyi çok etkilemeyecek ise o zamanda öğretim sistemimizi sorgulamamız gerekmelidir.

Saygılarımla...

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - EĞİTİMDEN GERİ KALMAMALIYIZ
Volkan Uyar - Diğer Yazıları
Bütün Volkan Uyar Yazıları