Ürgüp 3 aylık

EĞİTİMDE KAOS

Volkan Uyar

24-11-2020
Bize yazmak için tıklayınız.

Bilinmez bir duruma girmiş bulunuyoruz. Eğitimde, bugün düzeleceğiz yarın düzeleceğiz derken kasım ayını da bitirmek üzereyiz. Tabi ki pandemiden dolayı kararlarımız aksıyor ama artık salgının seyrine göre A planı, B planı, C planı olarak halka bir şeyler anlatılması lazım.

Özellikle geçen sezon sonunda, salgın ilk başlayınca, herkes anlayışla, Milli Eğitim Bakanlığının aldığı kararları, yapacak bir durum yok diye özümsedi.

Ancak yaz tatilinin başından beri ne olursa olsun açacağız lafları insanları oyaladı. Biz her durumda hazırız, okulda teneffüsleri bile ayarladık lafları bizleri hep umutlandırdı.

Tabi ki hiç açılmayabilir. Belki de hiç açılmayacak bu sene. Ancak neden bunlar dürüstçe anlatılmıyor. Eba alt yapısı hazır dendi ders yapılamadı. Sonra başka planlar. Tablet dendi birçok öğrenciye daha ulaşmadı. Sonra da bu çocukları nasıl aynı sınava sokacağız. Eğitim fırsat eşitliği nasıl oluyor?

Zaten milli eğitim kitapları çocuklara tam yetmiyor. Eba tv dersleri çocukları tatmin etmiyor. Canlı derslerden anlamayan yığınla öğrenci var. Özel okullar ve kurslar fazlasıyla yol aldı. Liselere ve üniversitelere giriş sınavlarında, hangi konular sınavlardan çıkarılacaksa çıkarılsın bir an önce. Çünkü , öğrenciler bu konuda çok kaos halindeler. Geçen sene olduğu gibi son anda değil de bu ay içerisinde açıklanmalı.

Tüm bunlarla beraber sağlık birinci planda diye düşünen bir çok kişi olabilir. Tabi ki sağlık, birinci planda ama sağlık mücadelesi sürerken eğitimi de en az hasarla atlatabiliriz. Bu durum, karışık söylemlerle değil net ifadelerle olabilir ancak.

Net açıklamalar olmadığı için özel okullarda veliler de okulların yetkililerini arayarak ne zaman açılacağını sormaktalar. Bu durumda da özel okullar hiç bir cevap vermiyorlar. İnsanlar, artık yıl sonuna kadar Milli Eğitimin kendilerini oyalayacağını düşünmekteler. Bu düşünce, bilmiyorum ne zaman rayına girebilir.

Saygılarımla...

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - EĞİTİMDE KAOS
Volkan Uyar - Diğer Yazıları
Bütün Volkan Uyar Yazıları