Ürgüp 3 aylık

EĞİTİMDE ALARM

Volkan Uyar

19-10-2021
Bize yazmak için tıklayınız.

Çocuklarımızı nihayet kesintisiz okula gönderebiliyoruz. Bir çoğumuz sanıyoruz ki pandemi sürecinde uzaktan, yakından aldığı eğitimin açığı da kapandı, sonunda her şey normale döndü.

Bunları düşünen veliye bir suç bulamayız. Çünkü, işin içinde olmayana normal gelecektir. Cevaben geçen senede bu senede hiç ders kaçırmadı denebilir. Ancak, çocuğumuzun geçtiğimiz bir buçuk yıllık eğitim geçmişinde kocaman bir boşluk oluşmuş ne yazık ki.

Bun da uzaktan eğitime hiç giremeyen ya da ben uzaktan eğitim ile anlamıyorum diye girmeyen çocukları hiç saymıyorum bile. Onlar zaten okuldan da kopmuş durumdalar şu anda. Benim asıl bahsettiğim, bütün uzaktan eğitim derslerine girmesine rağmen konuların kafasında hiç oturmadığı çocuklar. Bu tarz öğrenciler, bu sene geçmiş bilgilerini kullanamadığı için derslerde bağlantı kuramıyorlar. Bu durum yakın zamanda kendini iyice gösterecektir.

Okullarda yazılı yapılmasına çok az kaldı. Yazılı sonuçları son 3 yıllık öğretim karnemizi tamamen yansıtacaktır. Değerli öğretmen arkadaşlarım da sınavları çok kolay hazırlamasın ki öğrenci düşük not alarak kendine gelsin ve kendini açığı kapatmaya çalışsın. Kendi kapatmaya yönelmezse bile veli, çocuğunun durumu görerek çalışması için müdahale etsin.

Bu çocuklar hepimizin, ülkemizin umudu. Derslerini iyi öğrenemeyen, daha da önemlisi kendini çalışma disiplinine sokmayan çocuk, ileride nasıl diğer ülkelerle rekabetimizi sağlayacak. Matematiksel analizi sağlamayan çocuk nasıl uzay mücadelesine girecek? Okumayan, okuduğunu anlayamayan, anladığını aktaramayan gençlik nasıl bizi ileri taşıyacak. Karamsar olup gerçekleri düşünmeye çalışmalıyız. Yoksa, sorunları sadece görmezlikten geliyoruz.

Öğrencilerin bu duruma gelmesinde, maalesef bilgisayar oyunlarının ve sosyal medyanın suçu çok fazla. Devlet eliyle mi olur, okul yönetimiyle mi olur, öğretmen ile mi olur, veli kendi mi halleder bilmiyorum ama bu konuda çocukları uzaklaştırmak için topyekün bir seferberliğe ihtiyacımız olacaktır.

Saygılarımla. .

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - EĞİTİMDE ALARM
Volkan Uyar - Diğer Yazıları
Bütün Volkan Uyar Yazıları