Ürgüp 3 aylık

EĞİTİM SİSTEMİMİZİN SIRALANMASI

Volkan Uyar

31-12-2019
Bize yazmak için tıklayınız.

2019 PISA sonuçları açıklandı. 72 ülkedeki öğrencilerin matematik, fen bilimleri ve okuryazarlık dereceleri incelendi. Ülkemiz ne yazık ki 50. sırayı aldı. Bir önceki sıralamamızı azıcık yükseltmiş olmamıza rağmen eğitim adına yapacak çok işimiz olduğu kesin.

Ders ders baktığımızda öğrencilerin ülke genelinde çok kötü sonuçlar aldığını görüyoruz. Üniversite sınavındaki test ortalamaları bize her şeyi gösteriyor.

Ezberletmek yerine derhal matematiği ve fen bilimlerini gerçek şekilde öğretebilecek bir sisteme geçmeliyiz.

Okulda öğretmenlerin zorla öğretmeye çalıştıkları bir sistem yerine, öğrencilerin merak edeceği , sorumluluk yüklenebilecekleri bir sisteme geçmeliyiz.

Uzay çağı, robot çağı, bilişim çağı diyoruz ama eğitim sistemimizi buna göre dizayn edemiyoruz. İleride çok iyi duruma gelebilecek çocukları ön plana çıkaramıyoruz.

Devlet eliyle, bu çocukları yukarı çıkarmalıyız. Kendi arabamızı yapma düşüncesi bile bizleri ne kadar sevindirdi. Bir de düşünün her parçasını ülkemizin mühendisleri tarafından yapıldığını.

Peki, başarılı ülkeler eğitimi nasıl güzel hale getirebiliyorlar?

Singapur, Çin, Japonya, Tayvan, Vietnam, Kanada , Finlandiya ülkeleri en başarılı olmuş durumdalar. Bu ülkelere baktığımızda teknolojik olarak ön plana çıktığını fark edebiliyoruz . Demek ki başarı tesadüf değildir. Gençleriyle , halkları ile buna inanmışlar ve o doğrultuda eğitimleri ilerliyor.

Biz ise sabahtan akşama kadar çocuklarımıza sürekli ders yaparak iyi bir şey yaptığımızı sanıyoruz. Öğleden sonraki derslerin onlar için bir işkenceye dönüştürüyoruz. Formüller ve ezberler içinde onları boğuyoruz. Eskiden üc senede sabahtan öğleye kadar öğrencilere öğretebildiğimiz müfredatı şimdi dört senede öğretemiyoruz.

Gördük ki akşama kadar yapılan dersler bizi ilerletmiyor daha da geriletiyor. Sanırım lisede bölümleri daha erken seçtirmeliyiz. Gerçek bir yönlendirmeyle , bu ülkenin çocukları en iyisini yapabilir . Yeter ki onlara ortam hazırlayalım.

Saygılarımla.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - EĞİTİM SİSTEMİMİZİN SIRALANMASI
Volkan Uyar - Diğer Yazıları
Bütün Volkan Uyar Yazıları