Ürgüp 3 aylık

EĞİTİM SİSTEMİMİZİ DEĞİŞTİRMEK

Volkan Uyar

10-11-2020
Bize yazmak için tıklayınız.

Bu pandemi, bize, bir çok konuda ezber bozdurdu adeta.

Hayatın yoğun temposunu, aslında, kendi kendimize oluşturduğumuz netleşti. Demek ki eve kendimizi kapatabiliyormuşuz. Demek ki sürekli bir yere koşuşturmamız gerekmiyormuş. Özellikle çok büyük bir iş kitlesi için böyleymiş.

Demek ki dünya düzeni bizi at gibi koşturtuyormuş. Demek ki herkesin sabahın köründe yollara düşüp işe yetişmeye çalışması gerekmiyormuş. Şu an bir çok iş kolu sadece evden, bilgisayardan çalışıyorken bazısı da yarı zamanlı ya da dönüşümlü çalışıyor. Bu şekilde de işler gayet yürüyor. Zaten önemli olanın ortaya çıkan iş olduğunu gayet fark ettik.

Tüm bu şartlar, pandemi bittikten sonra devam edebilecek mi?

Özellikle, okullara bunu yansıtmamız çok kolay görünmüyor. Çünkü, denenen süreçte, öğrencilerin uzaktan eğitimle çok başarılı olamadıkları, bazı branş derslerinde anlatılanları pek anlamadıklarını gözlemledik.

Uygulaması az olan, daha çok sözele dayalı derslerin, uzaktan eğitim ile bir bakıma daha kolay yapıldığını gördük.

Işte, tüm bu durumlar, gelecekteki eğitim sistemimizi de değiştirebilir. Haftanın beş günü, çocukların vaktinin almanın gereksizliği daha net gözüktü. Iki ya da üç gün bile çocuklara okula getirebilmenin önemi ortaya çıkmış oldu. Demek ki bazı dersleri uzaktan eğitim ile yapabileceğiz. Bu durum hem öğrencileri rahatlatacak hem de o branş öğretmenlerini rahatlatacaktır.

Gerçekte, tüm bahsettiğim bu durumları, aslında, tüm sınıfların yüz yüze eğitimi başlattığımızda detaylı inceleyebileceğiz. Eğitimin yanında, tüm sınıfları ikiye bölme nasıl gerçekleşecek merak ediyorum. Sosyal mesafe kurallarına bağlı olarak devlet okulların işleyişini merak ediyorum. Sayın Bakan, sınıfların teneffüs saati bile farklı olacak diyorken emin miydi hep beraber göreceğiz.

Şu anda bütün bu sorunlara rağmen bağımsızca yaşayabildiğimiz toprakları, vatanımızı, değerlerimizi bize kazandıran Atamız, kurucumuz, Atatürk'ümüzü ölümünün yıldönümünde sevgi, saygı ve özlemle anıyoruz. Kurtarıcımızı bize göre Yaradan, onu en güzel cennetlerine alsın inşallah.

Saygılarımla...

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - EĞİTİM SİSTEMİMİZİ DEĞİŞTİRMEK
Volkan Uyar - Diğer Yazıları
Bütün Volkan Uyar Yazıları