Ürgüp 3 aylık

EBA SINAV ALAKASI

Volkan Uyar

15-06-2021
Bize yazmak için tıklayınız.

Uzaktan eğitim ile çocuklarımıza öğretimi yaptığımızı sandık ancak görünen o ki tam başaramadık. Neden mi başaramadık? Çünkü imkanları farklı öğrenciler ile sadece uzaktan eğitime girmiş gençlerimizi birbirleri ile yakın rekabet ortamına sokamadık.

Sayın Bakan, öğrencilere rahat olun mesajı vermişti. Eba, çocuklar için yeterli olacak demişti. İyi niyet var ama netice bazı çocuklar ve aileler yine hayal kırıklığı yaşadı. 8. Sınıflarda çıkan özellikle matematik soruları örnek sorularla yakından uzaktan alakasız diye eleştirilere sebebiyet verdi. Özellikle bu salgın döneminde, yayınlanan sorulara yakın soru çıkması önemliydi. Ne yazık ki bu sınavı geçemedik.

Matematik sorularının tamamı görseldi. Matematik öğretmenleri büyük gayretle uzaktan eğitim ile çocuklara sorular çözmeye, konu anlatmaya çalıştı ancak görsel ne kadar soru çözülebildi. Sorular hazırlanırken hiç mi düşünen olmadı bunu. Ne yazık kı sınavı geçemedik.

Liseye geçiş sınavının üst düzey öğrencileri seçmeye çalıştığı belli. Tabi ki kolay sorular olmasın. Ancak, örnek sorulara benzer çıkmazsa halkın güveni zedelenecektir. Çünkü, aileler bu sürece büyük maliyetlerle hazırlanıyorlar. Açıklamalara güveniliyor ancak sonuç üzücü.

Çıkarılması gereken sonuç zaten eğitim yapamıyoruz hiç olmazsa öğretimi tam yapmaya çalışalım. Bakalım üniversite sınavında neler gelecek başımıza?

Saygılarımla...

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - EBA SINAV ALAKASI
Volkan Uyar - Diğer Yazıları
Bütün Volkan Uyar Yazıları