DURUŞ GÜZEL ÖRNEK

Mustafa Örki

01-07-2021
Bize yazmak için tıklayınız.

Günde beş kez Kâbe’ye doğru bir yönelişimiz var. Bu duruş güzeldir ve örnek bir tavırdır. Kâfir için o tarafa yönelmemek yanlış ama duruşun varlığı bir realitedir. İnanç olarak münafık duruşu en ilginç olandır. Neysek o olmak iyi olmak tanımlamak için güzeldir.

Bir hikâye olarak anlatılır. Yılan ve Tilki arkadaş olmuşlar, bir nehirden geçmeleri gerekiyormuş. Yılan demiş ki ben yüzme bilmem demiş. Tilki o zaman tamam demiş sırtıma bin ben seni taşırım. Yılan Tilkinin sırtına çıkmış nehrin ortasına gelince yılan demiş şöyle demiş. Ben aslında yüzme biliyorum ama seni sokup öldürmek için böyle dedim, şimdi seninle yolun sonuna geldik haber veriyorum demiş.

Tilki bakmış iş ciddi o zaman demiş bu kadar beraberliğimiz var eğil bir yüzünü göreyim demiş. Sonrası şöyle olmuş, eğilince tilkimiz yılanın başını koparmış. Karşı tarafı çıkarmış uzatmış ve ben demiş aslında düz gideni severim. Bu bir masal ama bir ders var, insanların özellikle Müslümanların bir duruşu olmalı ve bu duruş örnek olmalı.

Hani Rabbi ona “Teslim ol!” Demişti; o da “”Âlemlerin Rabbine teslim oldum .” demişti. Bakara,131

Kurban ve diğer ibadetlerimizi yerine getirdik, Hamd olsun! İbrahim As aziz hatırasını yâd ettik ve bir duruş sergiledik. Aslında her gün namazlarımızda sergilediğimiz yönelişimizi bir başka şekilde gösterdik.

Kur'an bize Hz. İbrahim As “ Usvetün hasena” örnek model olarak tanıtır. Gerek Hz. Muhammed sav gerekse İbrahim As duruşu net idiler.İbrahim As ve onunla birlikte olanlar şöyle demişlerdi. Biz sizden ve Allah’ın yanı sıra taptığınız her şeyden uzağız.(bizi sizin hayat tarzınızı reddediyoruz. Mumtahane,4

Din bir hayat nizamıdır, kural koyan Allah’tır, kâinatı yaratan da yine O’dur. Kâinat Allah’a itaat eder, boyun eğer. İnsanın iradi olarak bu kurallara iman eden aynı zamanda Allah c.c tarafından konulan kriterlere saygı gösterir.

Allah indinde dinin adı “İslamdır” tüm resuller ve onların getirdiği kitaplar kaynağı aynıdır. Bugün Hıristiyanlık Musevilik ve benzeri dinler aslı aynı ama bozulmuştur. Dinin devamlılığı gereği kendilerine göre adlandıranlar İslama girmeleri kabul etmeleri gerekir.

Her şeye rağmen onlar bizim dinimizi kabul etmez ve yaşantılarını bu esaslara göre tanzim etmezler. Peki, biz niçin onlara benzeyelim? Bizim dışımızdaki inanç sahipleri bizim gibi namaz, oruç hac ve kurban gibi ibadetleri yapıyorlar mı? Hayır. O zaman bize ne oluyor? Ne diye paskalya yortusu kutlayalım?

Şunu söylemeliyiz “Sizin dininiz size, bizim dinimiz bize” Kureyş suresinde olduğu gibi. Eğer böyle davranmazsak yalanlamış oluruz. Tüm Nebiler inandıklarının doğru olduğunu bilmiş inanmış ve vefat edinceye kadar davalarının arkasında durmuşlardır.

Nasıl Hz. Muhammed ve İbrahim As güzel örnek iseler bizlerde örnek insanlarız, öncü olmalıyız.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - DURUŞ GÜZEL ÖRNEK
Mustafa Örki - Diğer Yazıları
Bütün Mustafa Örki Yazıları