5 Ağustos 2021 Perşembe

DÜĞÜN EVİNDEN KEŞKEK DAĞITMAK

Ali Koyuncu

26-11-2018
Bize yazmak için tıklayınız.

Otuz yıldır Denizli Belediyesine olan vergilerimi günü gününe öderim. Bu dönem ilan ve reklam vergimi yatırmayı unutmuşum. Gecikmenin sebebi vatandaş olarak, benim dikkatsizliğim. Haklı olarak Belediye adresime, “ödeme emri” gönderdi. Yurttaş sorumluluğu gereği, 255,75 TL’yi faizi ile birlikte hemen ödedim. Diğer mükelleflerden, dikkatsizliğimden dolayı özür diliyorum.

2018 yılı Kasım ayında Belediye’den sadece ödeme emri gelmedi. Adresimize, üzerinde Belediye Başkanının küçük bir kız çocuğuyla, gülen yüzünü gösteren fotoğrafının da olduğu bloknot, yine üzerinde Başkanın fotoğrafı ve adı yazılı olan kahve paketi, türkü cd’si, kalem bir de mektuptan oluşan hediye paketi de geldi. Gönderilen hediyeler, “düğün evinden keşkek dağıtmak” sözünü anımsattı. Ayrıca seçmen olarak şunu da hatırladık. Almak zorunda kalanlar, bir gün vermek zorunda kalır.

Hediyeler ile birlikte evlere, bir de mektup gönderilmiş. Yazılan mektuba cevap vermemek olmaz. Konutlara bırakılan hediyeler, 2019 seçimleri yaklaşırken seçmeni hatırlama, seçilecek başkanı hatırlatma amacına yönelik olsa gerek. Yani hediyeler siyasi bir çalışmanın ürünü. Belediyenin düğün evinden keşkek dağıtır gibi: Siyasi reklam için, kamunun parası ile evlere kahve paketi dağıtmak gibi bir görevi yok diye biliyoruz. Hele hele ülke ekonomisinin sıkıntılı günler geçirdiği, milletin mutfak masrafından tasarruf etmeye çalıştığı bu günlerde, Belediyeyi gereksiz yere masrafa sokan kahve dağıtmak, ülkemizdeki uygulanan ekonomik tedbirlerle de uyuşmuyor.

Hediye atın dişine bakılmazmış ama, insan yine de bakmadan edemiyor. Kamunun parasıyla konutlara gönderilen kahve tüm Büyükşehir Belediye sınırlarındaki vatandaşlara dağıtılmış mıdır? Yoksa ayrıcalık yapılarak belirli ilçelerde, belirli mahallelerde mi dağıtılmıştır? Dağıtılmaya devam edilecek midir? Kahvenin ve diğer gönderilen hediyelerin toplam maliyeti, Denizli Büyükşehir Belediyesine kaç paradır? Hangi kalemden ödenmiştir? Hediyeleri destekleyici bir kişi veya firma mı Belediye adına dağıtmıştır? Hediyeleri özel şirket mi, yoksa Belediye personeli mi evlere dağıtmıştır? Belediyenin parasıyla seçimlere yönelik, siyasi reklam yapmak ne derece yasaldır? Ne derece etiktir? Bu sorularla hepimizin yüzleşmesi gerekir. Sonra yüzleşmekten kaçındığımız her soru sırtımızda yük olarak kalır.

Belediyeler üreticiyi ve çocukları desteklemek için okullarda kuru üzüm, fındık, fıstık, meyve, süt vs. dağıtabilir. Önemli tarihi ve dini günleri, anmak için lokma dağıtıp, Muharrem ayında yaptığı gibi, inancımızı ve kültürümüzü yaşatmak için aşure dağıtabilir. Bunlar aynı kentte komşu olarak yaşamanın gereğidir. Ancak fotoğraflar bastırılarak, isimler yazılarak bloknot dağıtmak, belediyenin parası ile evlere kahve dağıtmanın yasal ve etik dayanağını bulamadık. Hemşe(h)ri olarak, bu sorulara cevap beklemek hakkımız. Belediyecilikte hesap verebilirlik diye, bir yönetim ilkesi olmalı. Belirli makamlarda bulunanlar, Bir insanın gelebileceği en büyük mertebe güvenilir insan olmak. Sözünü hiç unutmamalı.

Siyasetçiler kendi ceplerinden, kendi bütçesinden istedikleri kişilere, istediği hediyeyi gönderebilir. Ancak vatandaşın vergisini harcayarak, kendi fotoğrafını bastırıp evlere kahve dağıtmak da, siyasette estetik bir davranış değil. Bu hatalı davranışı yapanların öz eleştiri yapma ve halktan özür dileme sorumlulukları olmalı diye düşünüyoruz. Kimse ben yaptım oldu, bildiğimi okur bildiğimi yaparım dememelidir. Eğer hukuk devletine ve komşuluk hukukuna inanıyorsak diyememelidir. Yazının konusu hediye olduğuna göre, sonu da hediye ile bitsin: Demokrasilerde her şikayet, her eleştiri bir armağandır.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - DÜĞÜN EVİNDEN KEŞKEK DAĞITMAK
Ali Koyuncu - Diğer Yazıları
Bütün Ali Koyuncu Yazıları