DUA

Mustafa Örki

29-04-2021
Bize yazmak için tıklayınız.

“Kullarım, beni senden sorarlarsa, (bilsinler ki), gerçekten ben (onlara çok) yakınım. Bana dua edince, dua edenin duasına cevap veririm. O hâlde, doğru yolu bulmaları için benim davetime uysunlar, bana iman etsinler.”Bakara/2,186
Allah’ım senin rızan için oruç tuttum senin verdiğin nimetlerle orucumu açıyorum. Beni anamı babamı affeyle! Diye dua ederiz. Dua etmek ibadet, kabulü ne zaman olur? Bilemeyiz. Hemen olabileceği gibi zamanını rabbimizin takdir buyuracağı bir günde veya ahirette olur.
Ramazan ayı beden ve ruh dengemizi sağladığımız bir aydır. Âdeta fabrika ayarlarına dönme fırsatını yakaladığımız bir nimettir. Mealini verdiğimiz ayetten önceki ayetin bir bölümünde Rabbimiz “sizi doğru yola eriştirdiği için Allah'ı yüceltmeniz” dua büyük, yüce olanın Allah’ın bu özelliğini kabul ve sonrası O’ndan istemeye sıranın geldiğini anlıyoruz.
Duamızı fiili duanın sonunda sözlü olarak yapıyoruz. Müfessirler burada önemli bir gerçeği işaret etmişler. İnsan beden ve ruhtan ibarettir ve ihtiyaçları ona göre düzenlenmiştir. Oruçlu günlerimizde bedenle olan ilişkilerimiz en aza iner. Dua için bundan daha iyi bir fırsat olmaz.
Evet, “kulun Allah’a yakınlığını şuur halinde yaşaması ve hissetmesine mani olan şeyler arasında yeme, içme, cinsel ilişki gibi beden zevkleri de vardır. İnsanlar bu zevklerle haşir neşir oldukları sürece gaybi âlemlere ve varlıklara açılan pencerelerinin farkında olamazlar, onları düşünemez, onlarla içli dışlı olamaz ve bütün bunların insana vereceği emsalsiz zevki yaşayamaz. Belli bir süre bedenî zevklere açılan pencereleri kapatan oruç, diğerlerinin açılması için insana önemli bir fırsat sunmaktadır. Kul bu fırsattan hakkıyla yararlandığı takdirde Allah’ın yakınlığını ve beraberliğini (huzuru), yiyip içtiği günlerdekinden daha şuurlu ve canlı yaşama imkânını bulacaktır. Âyet oruçluya bunu hatırlatmakta, onu bu fırsatı değerlendirmeye çağırmaktadır.”
Burada bilinmesi gereken bir husus O bize yakındır bize düşen dua yanında kulluğa devam etmektir. “Rüştlerine ersinler” arzularına kavuşsunlar demektir. Reşid kelimesi dünya ve uhrevi menfaatlerini yol bulan aklı başında olan insanlar içindir. Bunun yolu da iman ve Rabbimizin emirlerini icabetle oluşacaktır. “İşte bunlar reşit kimselerdir” Hucurât, 7.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - DUA
Mustafa Örki - Diğer Yazıları
Bütün Mustafa Örki Yazıları