DOĞUM

Mustafa Örki

29-10-2020
Bize yazmak için tıklayınız.

“Sen pek büyük bir ahlak üzeresin” Kalem,4

Erdem Bayazıt merhum şairin hakikat haberciliği yapması gerektiğini ifade etmiş. Sadece şairler mi? Hayır ilim sahipleri, sorumluluk duygusunu taşıyanlar. Tüm sancılı insanlar eserlerini ıslama hizmet için kullanmalılar.

Şairimiz “ yeryüzü bana mescit kılındı” rivayetini yaradılış gayesi olarak görür. Hz Muhammed sav de tüm insanların müslüman olmalarını istiyordu. Hz. Muhammed sav hakkında ki okumalarım da iki özelliği belirgindir. Ahlakı Kur'an olduğuna göre O Mümindir güvenen ve güvenilendir, ayrıca çalışkandır.

Bu ayet hakkında “Sen” gayret edip çalışmakla en yüksek hayır gayesine ulaştıracak pek büyük huylar, gerçekten saygıya değer karakter, meleke (yeti) ve maneviyat üzerine yaratılmış bulunuyorsun. Onunlar yürüyecek ve gayeye ereceksin. İşte o ahlak doğru yolu, hak din olan İslam dinini teşkil eden Kuran edebi ahlaktır ki, onu Allah lütfetmiştir. (Elmalı Hamdi Yazır)

Hz. Muhammed sav karakteristik özelliği olan dürüst- doğru ve samimi oluşu. 23 yıl sonra vefat ederken O vazifesini bitirmiştir. İnancından ve “emin” olma vasfından taviz vermemiş. Aslında fıtrat ve din buluşmuş, içinde şüphe olmayan doğru söz ve emin insan bir araya gelmiş, işin içine kendini adama, gayret eklenince başarı kaçınılmaz olmuş.

Güvenilir olma ve adanmışlık çalışmak işe yarar mı? Bir misal verelim. Bir fikir arkeologu olarak tarif edilen Cemil Meriç merhum eşine evlilik teklifinde bulunurken çok ilginç bir tavır sergiler. Sanki benimle evlenme der dibidir, olumsuz bazı işleri yaptığını açıkça ifade eder.

“cezaevinde yattım içki içtim, benimle evlenir misin der. Kızı Ümit Meriç Hanımefendi annesinin bu teklifi evet dediğini söyler. Sebebi ise “bu kadar açık sözlü bir insan kötü olamaz” diye açıklar. Kişilik denilen şey budur, evlilikte sevgi kadar güven önemlidir. Yalan söylemek kişilik bozukluğudur.

Cemil Meriç merhumun hayatı İslam öncesi ve sonrası olarak anlaşılmalıdır. Gözlerini görme özelliğini kaybeder ama çalışmaktan vazgeçmez “ Oku kızım yaz kızım” der ve ciddi kitaplar ortaya kor.

Hz. Muhammed sav doğumunu insanlık tarihinin dönüm noktalarından biri olarak görebiliriz. O son Nebidir ve son kez vahiy ile Allah kullarına yol gösterecektir. İyi ki doğdun gibi kutlama yerine onu anlama ve hayatımıza nasıl yansıtabiliriz sorusuna cevap bulmak en iyisidir.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - DOĞUM
Mustafa Örki - Diğer Yazıları
Bütün Mustafa Örki Yazıları