DOĞRU NASIL BULUNUR?

Hüseyin Güdücü

05-09-2019
Bize yazmak için tıklayınız.

Doğruyu arayanlar, önce ‘Doğru nedir, yanlış nedir?’ diye sormalı. Sonra da ‘Kime göre, neye göre’ diye sormalı. Bu sorular sorulacaksa; birincisi, doğrunun ne olduğu bile tam belli değil, ikincisi, doğru sana göre başka ise doğru görecelidir.

Doğrunun göreceli olmasının nedeni, insanlar için değerli olan şeylerin farklı olmasıdır. Bir kurama göre insan davranışları şu üç temel nedene dayanır. Bunlar; fayda, haz ve iyidir. Kimine göre en değerli şey fayda, kimine göre haz, kimine göre iyidir.

Bu kurama göre, faydacı grup; ‘Ben böyle yaparsam bundan ne yarar elde ederim, bundan ne kazanırım,’ hesabı yapar. Yararlı olmadığını düşündüğü şeyleri yapmaz. Bu kişiler için çiçek bile yararsız olduğundan lükstür, gereksizdir. Erkekler, iş adamları genellikle böyledir.

Haz odaklı grup; ‘Benim için haz önemlidir, diğer her şey anlamsızdır,’ diye düşünür. Bir şeyden ne kazanırım diye düşünmek aklının ucundan dahi geçmez. Bu insanlar aşkı için canını vermeye hazırdır. Daha çok hanımlar, sanatçılar, dindarlar böyledir.

İyi odaklı grup; ‘Ben bunu iyi olduğu için yapıyorum,’ der. Neden böyle yaptığını pek izah edemez. Daha ziyade geleneksel bir davranıştır, böyle görmüş, böyle yapmaktadır. Darda kalmışlara iyilik edenler, kuşlara yem atanlar, sokak hayvanlarına su, yem verenler bunlardır.

Kuşkusuz üç gruba da uymayan insanlar olduğu gibi, biraz o gruptan, biraz ötekinden karışık olanlar da vardır. Herkesin doğrusu; görgüsüne, tahsiline, geleneğine, özellikle ihtiyaçlarına göre farklılık gösterecektir. Üstelik insanın her dakika anlayışı, buna paralel olarak doğrusu da değişebilir. Hal böyle olduğu göre, bir insanın doğrusu ile bir başkasının doğrusu kıyaslanamaz. Bunun farkına varanlar, benim doğrum bana, başkalarının doğrusu başkasına derler. Kendi doğrusundan emin olamayanlar, kendi doğrusunu başkasına kabul ettirmeye çalışırlar. Çalışırlar ama haz odaklı bir kadın ile fayda odaklı bir adam sabaha kadar tartışsalar, bir sonuca varamazlar.

Her insan mevcut durumuna uygun bir akıl benimsemiş ve onu sürdürmektedir. Herkesin aklı onun için doğrudur. Bu yüzden ‘Akılları pazara çıkarmışlar da, herkes kendi aklını satın almış,’ derler.

Doğruyu arayanlar, kendi içine bakmalıdır. Kendini daha sakin, daha ferah, daha mutlu, daha moralli, daha neşeli yapan her ne varsa o onun için doğrudur.‘Çok şükür, bu günleri de gördüm, ölsem de gam yemem,’ diyebilen bir insana daha ne lazımdır?

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - DOĞRU NASIL BULUNUR?
Hüseyin Güdücü - Diğer Yazıları
Bütün Hüseyin Güdücü Yazıları