buyursun gelsin buyursun gelsin 2

DOĞAYI  BOZAN  KİM ?

Atilla Sezener

16-01-2021
Bize yazmak için tıklayınız.

Konuya girmeden önce, izlediğim bir doğa belgeselini sizinle paylaşmak istiyorum.

ABD’nin İdaho, Montana ve Wyoming eyaletlerinde yer alan ve tarihte ilk kez bir milli park olarak ilan edilen Yellowstone ulusal parkı, 8987 km2 genişliğindeki bu doğal alanda ayı, kurt, bizon, geyik, kunduz ve diğer pek çok hayvan yaşar.

Yellowstone da çoğunluğu olan kavak ağaçları kurumaya başlıyor ve bunun yanı sıra içinden geçen nehir de erozyona uğruyor. Genişleyen nehir toprakları sürüklüyor, park çıvarındaki alanlardaki ağaçlarda ise, böyle bir tahribat görülmüyor.

Bu duruma derhal çeşitli konulardaki uzman bilim adamları el atıyorlar. Akla gelen ve gelmeyen her türlü araştırma sabırla ve inatla yürütülüyor. İlk bulgu kunduzların ortadan yok olmaları. Acaba neden? Bunu kolay buluyorlar: etrafta yeşil dal ve körpe ağaçlar olmadığından kunduzlar kendi göllerini inşa edemediklerinden kayboluyorlar. Böylece akan su erozyonu başlatıyor. Peki bu yeşillik nasıl oldu da ortadan kalktı? Araştırma bu noktada yoğunlaşıyor. 1930 yılından beri yeni bir kavak yetişmediğini buluyorlar. Kısa sürede sonuca ulaşıyorlar. Sebep ne biliyor musunuz? Kurtların vurularak öldürülmeleri. Şimdi bazılarınız bu neyin nesi diyebilir. 100 bin kurt öldürülmüş. Elbette yalnız orada değil, başka yerlerde de. Böyle olunca parklardaki sığır sürüleri anormal çoğalmışlar ve doymak bilmez iştahları ile yerlerdeki yeşil örtünün dışında yeni yetişen fidanları da yiyerek canına okumuşlar. 70 yıl bu fark edilmemiş.

Derhal Kanada’dan kurt ithal edilerek parka konuluyorlar. Bir süre sonra 150 kurtluk 14 sürü meydana geliyor. Kurtlar sürek avlarıyla bizonların, geyiklerin ve benzerlerinin aşırı üremelerini dengeliyor. Bunun sonucunda şimdilerde yeni ağaçlar çoğalmaya başlıyor ve kunduzlar da nehre geri dönüyorlar.

Demek ki doğal dengeyi en çok ve en acımasız şekilde bozan canlı insandan başkası değil.

İnsan o kadar acımasız bir yaratık ki, Tanrı’nın yalnız kendini yarattığına ve her şeyin yalnız kendi çıkarına kullanılması gerektiğine zavallı beynini programlamış. Bunun sonucu olarak gelecek nesiller ve dünya düzeni umurlarında değil. İşin hazin tarafı bunlar maalesef çoğunluktalar ve birçok ülkede de iktidardalar. Sanıyorum doğal dengeyi bozarak kıyameti bunlar koparacaklar. Kendileri yok olsalar daha mükemmel bir karar vermiş olurlar.

Kaçak avcılara çeşitli menfaatler karşılığında göz yumanlar doğada av hayvanı bırakmadılar. Ormanların yerleşime açılmasını görmezlikten gelenler ve bunu teşvik edenler doğaya en büyük darbeyi vurdular.

Sayısız olaylar için bir köşe yazısı değil, kitaplar lazım. Örneğin başta Japonlar olmak üzere büyük balık avcılığına göz yumuldu ve yumulmaya devam ediyor. Onlar tükenince (%90’ı) sıra küçüklere geldi. Küçüklerin avlanması sonucu mercan resiflerini otlar kapladı ve dünya balık rezervleri tükenir oldu.

Siz canınızı hiç sıkmayın. Doğa dersini acımasızca verecektir. Ayrıca torunlarımız atalarını lanetle anacaklardır.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - DOĞAYI  BOZAN  KİM ?
Atilla Sezener - Diğer Yazıları
Bütün Atilla Sezener Yazıları