Ürgüp 3 aylık

DOĞADAKİ OLAYLAR BİZE UYMUYOR

Atilla Sezener

20-11-2021
Bize yazmak için tıklayınız.

Kendi adıma en çok takdir ettiğim mesleklerden biri, doğa belgesellerini çekenler ve bizlerle paylaşanlardır. Daha iyi anlaşılması için sadece tek misal vereceğim, bir kadın belgeselci, şempanzelerin hayatını incelemek için 35 yıl Afrika’da kalmış. Ayağa kalkıp selam durulur.

*

Doğa belgeseli çekenler, kesinlikle silah kullanmazlar ve ortadaki düzene karışmazlar. Örneğin minik bir antilop yavrusu araçlarına yaklaşmıştır. Ardından onu yemek için bir sırtlan geldiğinde siz içinizden derhal müdahale edilmesini istersiniz ama, belgeselciler yürekleri parçalansa da olaya karışmazlar.

*

Bizim kafa yapımıza uymayan sonsuz olaylardan bir misal daha vereceğim. Örneğin bir balıkçıl her gün birer tane yumurtluyor. Doğal olarak ilk yumurta ilk yavru oluyor. En son çıkan en çelimsiz ve öncekilere göre güçsüz oluyor. Anneleri ve bazen babaları ilk çıkanları daha önceden beslemeye başladıklarından o ve onlar daha güçlü yetişiyorlar. Dram böylece başlıyor. En son çıkan yavrunun gelen yemi kapma şansı yok. Üstelik daha iri kardeş ve kardeşleri gagalayarak onu yuvadan atıp öldürüyorlar. İşin hazin tarafı bu dev haksızlığa anne kuş asla karışmıyor.

*

Bu olaylar bizim şartlanmış aklımıza çok ters geliyor ama, doğanın kuralı bu. Bize göre, güçlü olan hayatta kalıyor ama Charles Darwin (1809-1882) bu konuları şöyle anlatmıştı: “Ne en güçlü olan tür hayatta kalır, ne de en zeki olan…Değişime en çok ayak uydurabilen tür hayatta kalır.”

**

DIŞ GÖRÜNÜŞE ALDANMAYIN

*

Bir manzara resmi düşünün, güneş denizin üzerine batıyor, ufuk rengarenk, martılar havada dans ediyorlar. Elbette hoşunuza gider. Edebiyat ve sanatta martıların ayrı bir yeri vardır.

Bir de madalyonun arka kısmına bakalım. Martı aslında etçil bir kuştur. Yengeç, solucan, küçük balıkları yer. Birçok türü de kendi cinsleri dahil başka kuşların yumurtalarını ve yumurtadan çıkan civcivlerini yer.

**

Uğur böceği de sevilir ve ayrı bir güzelliğin temsilcisidir. Hatta birçok kimse onu uğuru olarak kabul eder. Bu böcek de aslında yararlı yararsız birçok böceğin yumurtalarını ve larvalarını yer.

**

Kısaca demem odur ki, dış görünüşü hoşumuza giden birçok canlı ve olayın, iç yüzü çok daha değişik olabiliyor. Başta siyasi partiler, yöneticiler, belediyeler, çeşitli kurumlar, vakıflar, VS.

*

Tekrar edeyim, dış görünüşlere, devletin tüm imkanlarını kullanarak beyin yıkamalara sakın aldanmayın.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - DOĞADAKİ OLAYLAR BİZE UYMUYOR
Atilla Sezener - Diğer Yazıları
Bütün Atilla Sezener Yazıları