Ürgüp 3 aylık

DİL ELDEN GİDİYOR

Volkan Uyar

22-12-2020
Bize yazmak için tıklayınız.

Bütün ülkelerin, bazı ortak kırmızı çizgileri vardır. Bazı temellerin, bazı değerlerin asla vazgeçilemez olduğunu da biliyoruz.

Devletin, milletin asıl unsurları, bir çok olgunun yanında öncelikli olmaktadır. Bunların bir çoğu anayasa ile teminat altına alınmıştır. Bazı durumlar ise kitaplarda yazmaz, gelenek ve göreneklerimize göre kendiliğinden şekillenir.

Artık, dünya, ilerleyen teknoloji sayesinde, bütün ülkelerin birbiri ile iç içe olmuş durumda. Bazı ülkeler rejimlerinden dolayı kendini kapamış durumda ancak şu çağda bunu yapmak gerçekten çok zor. Ekonomiler, insanlar birbiri ile temas halinde. Ülkeye gelen turist sayısının, ekonomimizi ne kadar etkilediğini biliyor ve görüyoruz. Turist gelmesi için onlara cazip seçenekler sunmalı ve onları iyi misafir edebilmeliyiz.

Ancak bunları yaparken kendi değerlerimizden ödün vermemeliyiz. Ne yazık ki hem onlara şirin gözükmek isteyenlerden dolayı hem de kendi memleket ve dilinden bir anlamda utananlardan dolayı toplumumuz ilginç bir hale geldi. Bizim çok önemli değerimiz tuhaf bir durumda. Gençliğimiz dilimizi ilginç konuşmaya ve yazmaya başladı. Bunda internette tüm dünyaya açılmalarının etkisi olabilir ama gerçekten kötü bir duruma doğru gidiyoruz. Tarihte yok olan devletlere baktığımızda, kendilerine ait bir dillerinin olmadığını görüyoruz.

Gençliğimizi düzeltmeye çalışalım ama nasihat ile olmaz. Biz ilk önce yetişkinlerden başlamalıyız. Güzel Türkçemizdeki kelimeleri bırakıp, ne yazık ki bunların yabancı karşılıklarını yazmaya özenmemeliyiz. Bazı esnaflarımız bu şekilde daha çok müşteri çekeceğini sanıyor. Halbuki sunduğu kalite önemli olmalıdır. Berberlere, kuaförlere ve bir çok esnafımıza baktığımızda örneklerini görüyoruz. Sadece bayramlarda dükkanımıza bayrak asmak tam karşılığını vermiyor ne yazık ki.

Bunlara belediye ve devlet müdahale edemez mi acaba?

Vatanımızı savunma konusunda hiç birimiz tereddüt etmeyecek iken neden dilimize önem vermiyoruz. Gençliğimizin giydiği yabancı kelimelerden oluşan tişörtler kimseyi rahatsız etmiyor mu?

Belki ne olacak bir ondan diyen olabilir ama böyle böyle dilimiz erozyona uğruyor.

Bunları anlatırken bir pencere de gurbetçi kardeşlerimize açmak lazım. Elbette hepsi değil ama bir çoğu çocuğuna Türkçeyi tam öğretemiyor. Öğrenmesi için çaba sarf etmeyenler var gibi. Televizyonlarda görüyoruz ya çat pat konuşanlar ya da hiç konuşamayanlar. Gurbetçi kardeşlerimiz vatanını ve ülkesini çok sevdiğini belirtiyorlar. Bununla ilgili birinci yapmaları gerekenler bahsettiğim dilimize sahip çıkmalarıdır.

Bizler de vatanımızı, ülkemizi, dilimizi seviyorsak bir şeyler yapmalıyız.

Saygılarımla...

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - DİL ELDEN GİDİYOR
Volkan Uyar - Diğer Yazıları
Bütün Volkan Uyar Yazıları