Ürgüp 3 aylık

DEPREM GERÇEĞİ

Volkan Uyar

28-01-2020
Bize yazmak için tıklayınız.

Ülke olarak çok üzücü günlerden geçtik. Bazen unutsak da depremin , bu topraklarda hazır olunması gereken bir durum olduğunu hatırladık. Ölenlere Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifa diliyorum.

Deprem , aslında bir ülkenin gelişmişliğini gösteren bir durum. Bazı ülkeler kaderimiz diyerek oturup beklerler, bazı ülkeler ise önlem almak için bilimi kullanırlar. Örneğin , Japonya. Bizim Elazığ ilimizde yaşadıklarımız, onlar için sallantıdan ibaret. Allah , onları bizden daha mı çok koruyor. Allah , kullardan aklını kullanmasını ister. Aklıyla önlem almasını daha sonra dua etmesini ister.

Depreme karşı ne kadar önlem aldık? Neler yapıyoruz? Tek olayımız çadır ve yiyecek yardımı yapmak mı? Binalarımızı yaparken ne kadar depreme dayanıklı yapıyoruz? Depreme dayanıklılık konusunda , kamu binalarımızı sağlamlaştırdık. Peki , evler ne zaman denetlenecek. En azından bundan sonra yapılacak evleri ne kadar sağlam yapıyoruz?

Deprem sonrası , yardım ekipleri canla başla kurtarmak için nefes almadan çalışıyorlar. Ancak, biz onlara çalışma ortamı da hazırlamalıyız. Görüntülerde gördüğümüz kadarıyla , yıkılan binaya varabilmek için ambulans ve yardım ekiplerinin , daracık sokaklardan geçmeye çalıştığını görmekteyiz. Özellikle yeni yapılaşan bölgelerde, düzenli şehir planlaması yapılmalı . Her binanın altında otopark olacak deniyor ancak sadece planda otopark olarak gösterilen bodrumlar yapılıyor.

Deprem sonrası , insanların biraz daha rahatlaması için toplanma alanları çok önemli. Şehirlerde toplanma alanları ne kadar yeterli. İstanbul’da toplanma alanlarının bir kısmının geçmişte imara açıldığı söyleniyor. Ülke olarak , deprem başımıza gelmedikçe depremi olmayacak bir olgu gibi görüyoruz, olduğu zaman da ağlamaktan başka bir şey yapmıyoruz.

Elazığ depreminden sonra da insanların umarım yaraları sarılır , üzüntülerini bir parça unutmalarını sağlayabiliriz. Saygılarımla...

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - DEPREM GERÇEĞİ
Volkan Uyar - Diğer Yazıları
Bütün Volkan Uyar Yazıları