Ürgüp 3 aylık

DEPREM EĞİTİMİ

Volkan Uyar

01-10-2019
Bize yazmak için tıklayınız.

İstanbul’ umuz korkutucu bir deprem geçirdi. Depremi yaşayan tüm vatandaşlarımıza geçmiş olsun diliyoruz. Kaybımızın olmaması , olayın sevindirici olan kısmıdır.

En önemlisi , böyle felaketlerden dersler çıkarmamızdır. Bir sonraki afetlere hazırlanmalıyız. Önlemler almalıyız. Allah beterinden saklasın ancak İstanbul hazırlıksız gibi göründü. Toplanma yerlerinden biraz habersiz gözüktü. Ayrıca televizyonlardan gördüğümüz kadarıyla , toplanma alanlarının azalmış olması, imarlaşmış olması üzüntü yarattı. Yetkililerin buna bir an önce önlem almasını bekliyoruz.

Aslında , bu afetlere hazırlanmak , sadece yetkilileri sorumlu tutmakla da olmaz. Halk olarak hazır bulunmalıyız. Bu afetler , eğitimimizin önemini ortaya çıkardı. Evlerimizde ve okullarımızda , halkı ne kadar hazırlarsak ,afet anında , kaostan kurtulmuş olabiliriz.

Okullarımızda yıllardır yapılan tatbikatların olumlu sonuçlarını görüyoruz. Değerli öğretmenlerin özverileri ile , öğrencileri kendi çocukları gibi görmesiyle, depremde en iyi şekilde okullar boşaltılabildi. Milli Eğitim Bakanımızın da dediği gibi , öğretmenlere çok teşekkür etmeliyiz.

Fakat, ülke olarak depreme hazırlıklı değiliz. Ne binalarımız ne de halkımız depreme hazır değil. Deprem anında , sokakta koşturanları, balkondan atlayanları duyuyoruz. Deprem ülkesi olan Japonya’da deprem anındaki görüntülerde, ufacık çocukların bile , en uygun yerde beklediğini görüyoruz. Ayrıca , eşyalarda duvara sabitlenmiş durumda. Buradan da anlaşıldığı gibi, bizim yapmamız gereken çok iş var.

Tüm bu eksikliklerimizin üstüne, bir cümle de iletişim şirketlerine söylemek gerekir. İstanbul da ne yazık ki kimse kimseye ulaşamadı. Dünyanın parasını kazanan bu şirketler, her zaman çekiyoruz diye yaptıkları reklamlarla , bizlerle , dalga geçtiklerini belli ettiler. İstanbul ‘ u bırakın şehrimizde bile konuşamadık. Kazanılan paralarla , güzel yatırımlar yapılmasını bekliyoruz.

Saygılarımla...

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - DEPREM EĞİTİMİ
Volkan Uyar - Diğer Yazıları
Bütün Volkan Uyar Yazıları