27 Eylül 2021 Pazartesi

DENİZLİ PEYNİR’DE SÜRATLE GELİŞİYOR

Atilla Sezener

23-10-2020
Bize yazmak için tıklayınız.

Önceleri klasik çoban peyniri çok tüketilirdi. Şimdi her çeşidi tüketiliyor ve bir kısmı da üretiliyor.

Türk ve dünya sofralarının baş taçlarından biri olan peynir hakkında bilgimiz çoğaldıkça şaşkınlığımız da artıyor.

Yıllar önce şarabın bir numaralı mezesinin peynir olduğunu ve Fransa’da 365 gün değişik peynir yeseniz, yılın bitip, peynir çeşitlerinin bitmediğini öğrendiğimde şaşırdığımı itiraf edeyim.

Önce bilimsel tarifine bakalım: “Peynir, süt proteini kazeinin peynir mayası ve/veya peynir kültürü ile pıhtılaştırılması ve bu pıhtıdan peynir suyunun ayrılmasıyla elde edilen fermente bir süt ürünüdür.”

Belki biraz şaşıracaksınız ama dünyada tat, renk, koku ve dokuları yönünden farklılık gösteren 2000 (ikibin) çeşit olduğu biliniyor. Peki sizce Türkiye’de kaç çeşit peynir var?.Öğrendim, paylaşayım. 150 çeşitten fazla peynir çeşidimiz var.

“İlk çıkışı ve icat edilmesi hususunda varsayımlar bulunmakla beraber ilk peynir üretiminin koyun ve keçilerin evcilleştirilmesinin hemen ardından yani yaklaşık 11.000 (onbirbin) yıl önce olduğu düşünülmektedir.” Dedelerimiz yamanmış doğrusu…Öte yandan arkeolojik kazılar 7000 (yedibin) yıl geriye gidebilmekte, Sümer ve Mezopotamya uygarlıklarının peynir ürettiklerini göstermektedir.

Peynir, yağ, protein, su, mineral ve vitaminden oluşmaktadır.

Peynirin faydalarına bir göz atalım:

-Protein ve kalsiyum açısından zengindir.

-İyi bir B12 vitamini ve fosfor kaynağıdır.

-Peynir de süt gibi iyi bir kalsiyum kaynağıdır. Süt sevmeyenler için peynir kalsiyum ihtiyacını karşılar.

-Kemik ve diş oluşumunu güçlendirir.

Şimdiye dek sayısız araştırmaya konu olan peynir, yerel koşulların etkisiyle oldukça çeşitlendirilmiştir. Peynirin kalitesine etkide bulunan rastlantılar üretim sürecinde kullanılmış ve neticede evrimsel gelişim göstermiştir.

Kendi adıma benim hayatımda önemli yeri vardır. Günde üç kez karşılaşırız. Sanıyorum bu bana rahmetli annemden genetik olarak geçmiştir. Annem o kadar çok peynir tüketirdi ki, “ne yapıyorsun” diyene:

-Peynirime ekmeğimi katık ediyorum, derdi.

Dünyada inek, keçi, koyun, manda, at, lama ve yak sütlerinden yüzlerce çeşit peynir üretilmektedir.

Hollanda, Fransa, İtalya ve İsviçre halen üretimde başı çekiyorlar. Türkiye^de de giderek artan teknolojinin ve araştırmanın sonucu olarak özellikle Ortadoğu’ya peynir ihracatımız artarak devam ediyor.

Bir başka önemli noktaya değinmek istiyorum. Üretim kaynakları ile yakın ve güçlü bağları bulunan bazı peynirler, bu yörelerin isimleri ile tescil edilmiş ve koruma altına alınmıştır. Üretildiği bölgenin bitki örtüsü, toprak yapısı ve iklimin yanında o bölgeye has geleneksel üretim metotları ve hammaddelerin etkileşimi sonucu eşiz bir lezzet oluşmaktadır. Örneğin Denizli’de üretilen sütle Urfa’da üretilen süt, kalite ve tat farklılıkları içerir. Onun için bunlardan üretilen çeşitli ürünler değişik tatlar meydana getirir.

Kabaca peynirler şu guruplara ayrılır: Taze peynirler-Yumuşak peynirler- Sert peynirler, Küflü peynirler ve Lezzet içerikli peynirler.

Sanıyorum bu kadar bilgi yeter. Yoksa beni peynir uzmanı sanacaksınız. Ben sadece iyi bir tüketiciyim; o kadar.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - DENİZLİ PEYNİR’DE SÜRATLE GELİŞİYOR
Atilla Sezener - Diğer Yazıları
Bütün Atilla Sezener Yazıları