5 Ağustos 2021 Perşembe

DENİZLİ OVASININ KADINLARI

Ali Koyuncu

12-11-2018
Bize yazmak için tıklayınız.

31 Mart 2019 tarihinde yapılacak yerel seçimler için, siyasi partilerde Belediye Meclis üyeliği, İlçe Belediye Başkanlığı ve Büyükşehir Belediye Başkanlığı adaylıklarına başvurular başladı.

Başvurularda bu seçimler için kadın adaylar epey fazla. CHP’de Merkezefendi Belediye Başkanlığı için, Av. Şeniz Doğan başvurusunu yaptı. Şeniz hanımın babası, uzun yıllar Karahallı Belediye başkanlığı yaptığı için çocukluğundan bu yana belediyeciliğin içinde yetişti. CHP’de Büyükşehir Belediye Başkanlığı için genel merkezin, eski Milletvekili, inşaat mühendisi Melike Basmacı’ya öneri götürdüğü, sosyal medyada Perşembe günü konuşulmaya başladı. Kabul edip etmediği henüz belli değil. Belediye başkanlıklarına kadın adlarının geçmesi geniş bir kesimde farklı bir ilgi uyandırdı. Birçok kişi “bu kente kadın eli değmeli, kadın zarafeti kent estetiğine yansımalı. Kentler imar uygulamaları nedeniyle arsaların nitelik değiştirerek çıkar kapısı, rant kapısı yapıldığı kapılar olmamalı” diye yüksek sesle dillendirmeye başladı. Haksız da değiller. Bazen sadece insanlar değil, şehirler de kaybeder. Denizli kenti, gelişmede kaybeden illerimizden birisidir.

Olayları tarih bağlamında açıklamayı seviyorum. İnsana süreklilik ve derinlik hissi veriyor. Tarih bilgisi değil ama tarih bilinci bizleri yeniden oluşturuyor. Denizli ve Denizlilerin, geldiğimiz çağda, bu bilince ihtiyacı var diye düşünüyorum.

Denizli ovası kadın isimlerine, kadın çalışmalarına, kadın mücadelesine, kadın çalışanların alın terine yabancı topraklar değil. Bu nedenle kadın Belediye başkan adaylarının isimlerinin toplumda heyecan yaratması gayet normal. Dünya miras listesinin ilk sıralarında yer alan bembeyaz travertenleri ile nazlı bir gelin başı gibi Denizli’nin kuzeyinde ışıldayan, Hierapolis (Pamukkale) bunların başında gelir. Hierapolis kenti M.Ö 2.YY da Bergama kralı 2.Eumenes tarafından kurulmuş. 2200 yıl önce kurulan kente kralın karısı, “Hiera”nın adı verilmiş. Denizli coğrafyasında kent isimlerinin kadınların adı ile kurulması bununla da bitmez. Türkiye antik kentlerinin içersinde kazılar ilerledikçe haklı yerini alan, M.Ö 261-263 yıllarında kurulan Laodikeia’da adını bir kadından almaktadır.Kent Seleukos kralı 2.Antikos’un karısı “Leodike” adına kurulmuştur. Denizli ovasında, 2279 yıl önce kentlere kadınların adı verilirken, 2019 yılında bu kentin Belediye Başkanlıkları kadınların yönetimine girmesi gerekmiyor mu? Denizli; akıl ile yüreğin, güç ile şefkati birleştirmiş kadın duyarlılığında yönetilmeyi, tarihinden bu yana bilmektedir.

Denizli coğrafyası kadın önderliğine, kadın yönetimine yabancı değildir. 1189-1192 yıllarında 3.Haçlı seferleri sırasında Selçuklu komutanı Yıldız beyin kızı Fatma Yıldız Hanım, Anadolu’nun Türk yurdu olarak kalmasında üstün hizmetler vermiştir. Bundan 826 yıl önce Denizli bölgesini korumak için Bacıyan-ı Rum (Anadolu bacıları) isimli bir teşkilat kurarak halkın önderi olmuştur. İlbadı mezarlığında hemşerimiz olarak yatmaktadır.

2019 yılında Denizli kent yaşamı, Belediye Başkanı olacak bacılarımızın becerikli ellerinde yaşanılır bir kent haline gelecektir. Yeni bir anlayışla, kadın Belediye Başkanlarımız Denizli’nin demokratik, katılımcı, şeffaf, hesap verilebilir yönetimiyle, yeşil dokusunu koruyan, çevreye saygılı, insanı öne çıkaran bir kent yaşamının kurulmasını başaracaklardır.

Kadın adayların adları Belediye Başkanlığı için konuşulmaya başlanınca, M. Thatcher’ın bir sözü aklıma geldi. “Bir şeyin söylenmesini istiyorsan erkekten iste; yapılmasını istiyorsan kadından.” Ben de üzerinde uzun yıllar çalıştığım, Denizli’ye aş, binlerce insanımıza iş kapısı olacak, Denizli’yi ayağa kaldıracak, üretime dönük, kadınların adına kurulmuş antik kentler arasında çalışacak “Lykos Vadisi Buharlı Tren Projesi” adı altında oluşturduğum projeyi, “Denizli Projesine” dönüştürüp, uygulamaları için kadın Belediye başkanlarımıza sunacağım.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - DENİZLİ OVASININ KADINLARI
Ali Koyuncu - Diğer Yazıları
Bütün Ali Koyuncu Yazıları