buyursun gelsin buyursun gelsin 2
15 Mayıs 2021 Cumartesi

DENİZLİ KENT MÜZESİNDEN NE ANLIYORUZ ?.

Atilla Sezener

29-03-2021
Bize yazmak için tıklayınız.

Sanat yapıtlarını ve doğa nesnelerini toplayarak bunları toplumun gelişmesi ve eğitilmesi amacıyla inceleyen, sergileyen ve koruyan kurumlar müzelerdir.

*

Sayısız müze türü vardır. Bunlardan en önemlisi Kent Müzeleridir. Kent Müzesi, “Bir yerleşim yerinin antik ve yakın geçmişi, siyasi tarihi, kültürü ve halkı hakkında bilgi vermek, var olan belge ve eşyaları ise korumak amacıyla oluşturulan bir müze türüdür.”

Denizli’ye ilk yapılacak olan budur ve içinde 19 antik kent barındıran Denizli bu bakımdan çok şanslıdır.

*

Kent müzeleri, bir kültür hazinesidir. Orada yaşamış toplumun kültürel kimliğini dünden bugüne ve bugünden yarına aktarma görevi görür, bunun yanı sıra konunun eğitimini de verir.

*

Toplumların gelişmesinde çok önemli rol oynayan müze anlayış ve uygulamasının, ülkemizde ve kentimizde birçok alanda olduğu gibi çok geç kalmış olması üzüntü vericidir. Dünyada müzecilik kavramı ilk kez 18. Yüzyılda ortaya çıkmıştır. Bizde ise, 1846’da Harbiye Nazırı Damat Fethi Ahmet Paşa girişimiyle başlamıştır. Bu konunun tarihçesi ve dünyadaki yayılımını değişik kaynaklardan öğrenmek mümkündür.

*

Denizli antik kent bolluğunun dışında antik çağdan gelen bu yöreye özgü yaşamları etkilemiş kültürlere de sahiptir. Dokumacılık- tabaklık- bakırcılık önde gelir. Bunları şekercilik takip eder. Örneğin Türkiye’nin önemli markası Koska buradan yayılmıştır ve kökeni buradadır. Belki bazıları şaşırabilir ama, “DENİZ” markasıyla buzdolabı ve radyo da ülkemizde öncülerden olarak burada yapılmıştı.

*

“Kent müzelerinin birer tapınak gibi saygın, ancak toplumun yalnız elitlerine hizmet veren kültür kurumları yerine, etkili koruma, iletişim ve eğitim merkezleri olarak yapılandırılması yaygınlaşıyor.” Şimdilerde ise Venedik- Sao paolo- Cardiff- Essen- Cape Town- Toronto- Pekin gibi dünya kentlerinde yeni Kent Müzeleri yapılıyor.

*

Türkiye’de ören yeri olarak en çok ziyaret edilen Pamukkale’dir. İyi yapılacak ve korunacak Denizli Kent Müzesi’de bundan payını alacaktır.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - DENİZLİ KENT MÜZESİNDEN NE ANLIYORUZ ?.
Atilla Sezener - Diğer Yazıları
Bütün Atilla Sezener Yazıları