8 Aralık 2021 Çarşamba

Denizli'de Bilim Şenliği coşturacak

Şenlikte “Robotik Kodlama, Arttırılmış Gerçeklik, Topraksız Tarım, Yaratıcı Drama ve STEM alanlarında atölyeler olmak üzere 46 farklı atölye bulunmakta. Tüm bu atölyelerin yanı sıra bilimsel gösteriler, sergiler, konserler, tiyatrolar ve özel projeler yer almakta. Bu projeyi emsallerinden ayıran en önemli özelliği bilimi yaygınlaştırırken kültürel öğelere de yer vermesi. Bilim ve kültür aktarıcılığını harmanlayan projede UNESCO’dan ve Pamukkale Üniversitesi’nden konuşmacılar seminer verecek.

resim

Seyir Tepesi’nde çeşitli etkinlikler
Ayrıca kültürümüzü yansıtan “Aşık Atışması” ve geçmiş dönem müzik kültürümüzü yansıtan “Analog Plak” eşliğinde mini konser şenlikte yer alacak. Şenlik boyunca doğal su kaynaklarının azlığına dikkat çekmek ve farkındalık oluşturmak da hedeflenen konular arasında. Projenin genel amacı olan 7’den 70’e herkese bilimi sevdirmek ve bilime karşı merak uyandırmak için 3 gün boyunca Güneş Gözlemi, Seyir Tepesinde Ay Gözlemi, Astronot Tiyatrosu, Bilimsel Etkinlikler, Robotlar gibi çeşitli etkinlikler bulunmakta. Bu eğlenceli ve öğretici şenliğe altı binin üzerinde kişinin katılması bekleniyor.
Şenlik öncesi açıklamalarda bulunan Proje Yürütücüsü Ece Akyüz, daha önce anaokullarına yönelik böyle bir etkinlik düzenlendiğini ancak kendilerinin Denizli’de böyle bir etkinliği ilk kez düzenleyeceklerini ifade ederek, “21-22-23 Ekim tarihlerinde üç gün boyunca dolu dolu bir etkinlik olacak.
Şenlik için bir beste yapıldı ve çok keyifli bir beste oldu. Bilimsel gösteriler, sergiler, konserler, tiyatrolar gibi etkinliklerin tamamı Nihat Zeybekci Kongre ve Kültür Merkezi’nde olacak. Şenliğin bir gününde ise Seyir Tepesi’nde Güneş Gözlemi, Ay Gözlemi gibi etkinlikler yer alacak. Pamukkale Milli Eğitim Müdürlüğü adına 6 kişilik bir ekiple bu projeyi yürütüyoruz. Ben Ece Akyüz ve Merve Aytekin, Özge Horoz, Sevde Nur Gümüş, Sevinç Yüksel, Elif Özyanık’la yola çıktık ve planlamamızı yaptık. Başarılı bir etkinlik olacağını düşünüyoruz. Herkesi bu bilim şenliğine davet ediyoruz” dedi. Serhat KÖSE

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Denizli'de Bilim Şenliği coşturacak
- Diğer Yazıları
Bütün Yazıları