buyursun gelsin buyursun gelsin 2
15 Mayıs 2021 Cumartesi

DENİZLİ’DE  EN  KISA  MEVSİM

Atilla Sezener

19-03-2021
Bize yazmak için tıklayınız.

1945 yılında Denizli ilindeki tek ortaokul burada olduğundan Çal’dan Denizli’ye geldim. Üniversite ile yedeksubay okulu ve Harp Akademilerinde yaptığım yedeksubaylık dönemleri dışında sürekli bu şehirde kaldım. Bunları şunun için yazıyorum. Denizli’de mevsimler hakkında bilgim oluşmuştur.

Denizli’de dört mevsimin en kısası İlkbahar’dır. Aklınıza gelen her doğa olayı bu dönemde yaşanır. Fırtınalı günler, yağmur, güneşli zamanlar, ceketleri çıkartan ve yerine göre soba veya kaloriferleri yeniden yaktıran dönemler hep İlkbahardadır. Bu mevsim de bazı zamanlar ve bazı yerlerde istisnai olarak kar da yağabilir. Bazıları espri yapar. “Denizli’de ilkbahar genç ve güzel bir kız gibidir. Önceden ne tepki vereceği bilinmez.” Der.

Bu değişiklik ve karmaşa içinde birden kendinizi yaz ayının kollarında bulursunuz. Yeri gelmişken ilave edeyim. Burada en uzun mevsim Sonbahardır.

Bu şehirde yeşilin en güçlü olduğu dönem ise Nisan ortaları ile Mayıs sonlarına kadar süreçte görülür. Hazirandan itibaren bazı yeşilliklerin sararmaya başlaması size şaşırtmamalıdır.

İnsan dünyaya bir kere gelir. Onun için siz her mevsimin tadını çıkarmaya bakın.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - DENİZLİ’DE  EN  KISA  MEVSİM
Atilla Sezener - Diğer Yazıları
Bütün Atilla Sezener Yazıları