DENİZLİ  DELİKLİÇINAR

Atilla Sezener

23-06-2020
Bize yazmak için tıklayınız.

Yazılı kültürü reddetme kültürümüz çok geliştiğinden, bundan Denizli’nin en merkezi yeri olan Delikliçinar da nasibini almıştır.

*

Araştırmacı Gazeteci Seval Uysal arkadaşımızın “Delikliçınar ismi nereden geliyor ?, eskiden orada çınar var mıydı ?, soruları pazarı epey karıştırdı.

*

Birçok arkadaş görüş bildirdi. Tamamı iyi niyetli ama, hiçbirisi gerçeğin ne olduğunu bilmiyor.

*

Ben bu yazıyı kaleme almadan önce sınıf arkadaşım Gazeteci Erol Özbal ve keza sınıf arkadaşım İnşaat Yüksek Mühendisi Hilmi Yağcıoğlu, dostum ve akrabam Prof. Önder Göçkünle konuştum. Önder Göçkün’ün babası Salih Göçkün, Delikliçınar’da yıllarca esnaflık yaptı ve ayrıca Denizli’nin ilk futbol antrenörüdür. Salih Beyin anlattıkları da dahil bu konuda gerekli olanları yazıyorum:

-Delikliçınar ismi, oradaki asırlık ve yaşlanmadan ötürü içi boşalıp delinmiş (Yıldırım düşmesi ile delinme filan yok ) ama üst dalları halen yeşil kalan çınar ve diğer çınarlardan esinlenerek Denizli halkı tarafından konulmuş isimdir. Delikliçınar isminin oraya verildiğine dair hiçbir yazılı belge yoktur. Çatalçeşme Parkında olduğu gibi.

- Denizli’deki idam cezaları buradaki çınarda infaz edilirdi. Sonradan çıkarılan yasalarla cezaevleri avlusunda infaz edildiler. Daha sonraları da bu ceza kalktı. Örneğin Erol Özbal, o çınarda idam infazlarını görmüştür.

-Önceleri bir kavşak ve sonra meydan olan bu yere adını veren asırlık Çınar, 1940 dan önce ortadan kalktı. Nasıl kalktığı hakkında inandırıcı bilgi yok. Tahminime göre, “Bu yaşlı ağaçta çok kişi asıldı. Acı hatıraları var. Bunu görünce onları hatırlıyoruz; kaldıralım bari” demiş olabilirler. Çınar doğal olarak ömrünü tamamlamış da olabilir.

-Şimdiki Yeni Camiin olduğu yerde ahşap Fatma Hoca Camii vardı. Onun bahçesinde de yaşlı çınarlar bulunurdu. Sonradan Yeni Cami önü düzenlenmesi zamanında bunların bazıları kesildi. İstiklal caddesinin yapımında da bazı çınarların canına okunduğu zaten biliniyor.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - DENİZLİ  DELİKLİÇINAR
Atilla Sezener - Diğer Yazıları
Bütün Atilla Sezener Yazıları