5 Ağustos 2021 Perşembe

Covid-19 Aşısı

Abdil YAŞAROĞLU

17-04-2021
Bize yazmak için tıklayınız.

Birçok ülkede Covid-19 aşılamaları devam ediyor. Ülkeler arasında büyük farklılıklar görülmeye devam ediyor. Türkiye'de 11 Nisan 2021 itibariyle 18.45 milyon kişiye koronavirüs aşısı yapıldı. Türkiye, ABD, Çin, Hindistan, İngiltere ve Brezilya'dan sonra en çok aşı yapan 6'ıncı ülke konumunda yer alıyor. Türkiye'de nüfusun yaklaşık yüzde 13'üne Covid-19 aşısı yapıldı. Sağlık Bakanlığı aşı kampanyasında nisan ayına kadar Çin'den ithal edilen Sinovac aşılarını kullandı ancak ülkeye yaklaşık 2 hafta önce Pfizer-BioNTech aşıları da getirildi. Aralık ayında başlayan aşı programları kapsamında 130'dan fazla ülkede Covid-19 aşılaması devam ediyor. 1 Nisan itibariyle 773.5 milyona yakın kişi Covid-19 aşısı yaptırdı. Fakat aşıların büyük bir kısmı gelişmiş ülkelerin elinde bulunuyor. Rakamlar incelendiğinde ABD, Çin, Hindistan, İngiltere, Brezilya, Türkiye, Endonezya, İtalya, Rusya, Meksika ve İsrail aşılama konusunda en hızlı davranan ülkeler arasında yer alıyor. Ülke nüfusuna göre de İsrail, İngiltere, ABD, Şili, Bahreyn, Macaristan ve Sırbistan en çok aşı yapan ülkeler arasında ilk sıralarda yer alıyor. Son 10 gün baz alındığında nüfusa oranla aşı yaptırma oranı en çok yükselen ülkeler Brezilya, Uruguay, Avusturya, Macaristan, İngiltere, Estonya, Litvanya, Fransa, Almanya ve İtalya oldu.

ABD'de aşı çalışmaları yavaşlarken en çok ilerleme kaydeden iki ülke Uruguay ve Brezilya oldu. Özellikle Uruguay nüfusunun yüzde 24'ünü aşılayarak büyük gelişme kaydetti. Avrupa'da koronavirüsten en çok etkilenen ülke olan İngiltere'de ise aşılananların nüfusa oranı yüzde 45'i geçti.

Koronavirüsle mücadelede Türkiye'de14 Ocak günü başlatılan aşı uygulamasıkapsamında 11 Nisan tarihi verilerine göre en az 19 milyon 300 bin doz aşı yapıldı. Son açıklamalara göre 10 milyon 918 bin kişi en az bir doz aşı alırken, yaklaşık 7 milyon 588 bin kişi de iki doz Covid-19 aşısı yaptırdı. Türkiye'de Çin üretimi Sinovac ile Alman-ABD üretimi Pfizer-BioNTech aşıları yapılıyor.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Covid-19 Aşısı
Abdil YAŞAROĞLU - Diğer Yazıları
Bütün Abdil YAŞAROĞLU Yazıları