5 Ağustos 2021 Perşembe

ÇOKLU BARO SİSTEMİ!

Ali Koyuncu

25-06-2020
Bize yazmak için tıklayınız.

Barolarla ilgili, "nisbi temsil", "Çoklu Baro" sistemleri, bazı kesimlerce dillendiriliyor. Söylenenler basına sızdırılıp, ilgililerin ve kamuoyunun nabzı ölçülüyor gibi. Bu nedenle salgın da düşünülerek, sadece Baro Başkanlarının katılacağı, Ankara'ya yürüyüş kararı alındı. Alınan karar gereği 80 Baro başkanı, Anıtkabire çelenk koyacaktı. İktidar Anayasal bir hak olan, yürüyüşü zor kullanarak engelledi. Polisin Baro başkanlarına fiziki güç kullanmasını üzülerek izledik. Başkanlara gelen kumanya bile dağıttırılmadı, rızıkları ellerinden alındı. Rızkını bu meslekten kazanmış, avukat olmaktan her zaman onur duymuş birisi olarak, haklı mücadeleye kalemimle, destek vermeyi bir görev bildim. Kalem aklın dilidir. Bugün herkesi, akıl yolunda buluşmaya davet ediyorum.

Hafızalarımızı yoklarsak, "Çoklu Baro Sistemi"ni darbe teşebbüsünden önce, FETÖ'cülerin gündeme getirdiğini ve önerdiğini hatırlarız. Geçmişte, Çoklu Baro bir FETÖ projesiydi. Hatta, Barolarının adı bile hazırdı," Anadolu Baroları." 2020 yılında çoklu Barolar, yine Türkiye'nin gündemine getirilmeye çalışılıyor. Bu nedenle bazı avukat meslektaşlarıma seslenmek istiyorum. Hatırlarsanız, beş yılını doldurmuş avukatlardan, Adalet Bakanlığınca mesleğe Hakim alınıyordu. Bizler Denizli Barosunda içimiz yanarak, darbeden önce sizleri uyarmıştık: "Bu alınanların çoğu FETÖCÜ, bunları Hakim olarak Adalet Bakanlığına dolduruyorsunuz, bu yargıya, ülkeye zarar verecek" demiştik. Sizler, "büyüklerimiz iyi bilir, hem siz Fethullah Gülen'e, neden FETÖ diyorsunuz, o saygı değer birisidir, aziz birisidir..." diye bizlere karşı çıkmıştınız. Bazılarınız da ilgisiz ve suskun kalmıştı. Hain darbe teşebbüsünde; söylediklerimizin ne kadar haklı ve önemli olduğu görüldü. FETÖ'nün yanlışına karşı çıkmamıştınız, susmuştunuz. Lütfen bu sefer yanlışa karşı çıkın! Mesleğimiz adına, ülkemiz adına karşı çıkın.

Milliyetçi duyarlılıkları yüksek olan meslektaşlarım! Geçmişte FETÖ'nün devlet içinde paralel yapılanma sürecinde; çoklu Baro peşinde koşan görüşlere karşı çıkmıştınız. Çoklu Baro sisteminin dini, etnik, mezhepsel ve coğrafi örgütlenmelere sebep olabileceğinin altını çizmiştiniz. Bu düzenleme ile milli birliğimiz bugün de, tehlikeye girebilir. Savaşta silahın, barışta sözün yerini tutacak hiçbir şey yoktur. Sizin sözünüz bu koşullarda daha etkili oluyor; Lütfen çoklu Baro konusundaki sözünüzü, tüm Türkiye'ye duyurun.

Sayın Metin FEYZİOĞLU, şerefli görev yoktur, şerefiyle yapılan görev vardır. Ülkemizin ve ülke insanın zararına olacak "Çoklu Baro Sistemi" sizin başkanlığınız zamanında yasallaşırsa; mesleki onurunuz tarihin çöplüğüne atılır. Polis baro başkanlarını coplarken; sanki ayrılık varmış, Anıtkabir'de iki ayrı tören varmış izlenimi veren görüntünüz, tek kelime ile yanlış. Her şeye rağmen, bizim başkanımız Metin Feyzioğlu'nun, Çoklu Baro hatasına, katılmayacağına ve izin vermeyeceğine inanıyoruz.

Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir, temel ilkesi ile görev yapan TBMM'nin sayın üyeleri, milli birliği zedeleyecek "Çoklu Barolar" sistemi önünüze gelirse, izin vermeyin. Anayasada yargının üç kurucu unsurundan birisi olan ve kamu görevi gören meslek odası niteliğindeki, baroların parçalanmasına izin vermeyin. Baroların parçalanmış, etkisiz memur sendikası konumuna düşmesine izin vermeyin.

Son sözüm de baro başkanlarına karşı zor kullananlara. Bir gün Kralların bile avukata ihtiyacı olabileceğini tarih yazmıştır."Avukatlar, görevimizi yaparken kimseye, ne müvekkile, ne hakime nede iktidara tabiyiz. Bizim aşağımızda kişilerin varlığı iddiasında değiliz. Hiçbir hiyerarşik güç de tanımıyoruz. Avukatlar esir kullanmadılar, efendileri de olmadı." bilinsin istedim.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - ÇOKLU BARO SİSTEMİ!
Ali Koyuncu - Diğer Yazıları
Bütün Ali Koyuncu Yazıları