Ürgüp 3 aylık

ÇOCUĞUNA NASIL KÖTÜLÜK YAPARSIN?

Volkan Uyar

10-12-2019
Bize yazmak için tıklayınız.

Eğitim sorunu, memleketin sorunudur. Kişi eğitimi ya çocuğundan dolayı takip ediyordur ya komşusunun çocuğundan ya da ülkeyi düşündüğünden ötürü. Yani illaki takip ediyoruz. Bu yüzden herkesin söyleyecek lafı oluyor eğitim hakkında.

Ancak bazı durumları kimi zaman farkında olsak da kimi zaman da çoğu hususu kaçırıyoruz yaşam telaşından. Aslında, çocuğumuz elimizin altından kayıp gidiyor.

Çocuk, liseye geldiğinde işler kötüye gidince, hemen soluğu okulda alıyor. Öğretmenden yardım istiyor hatta bazen okulun elinden geleni yapmadığını bile düşünüyor.

Sorun nedir?

Çocuğunun telefonu, bilgisayarı elinden bırakıp dersin başına oturmaması.Veli, “ Neden bu çocuğun dersleri yükselemiyor?” diye hayıflanıyor. Okuldan, çocuğunun evde çalışması konusunda yardım istiyor. Ama kimi zaman çocuğu öteye taşıma şansı bulunmuyor.

Böyle durumlarda, biz veli olarak kendimize bazı sorular sormalıyız.

Çocuğun küçüklüğünden itibaren çocuğumuzu telefon ve tabletten uzaklaştırabilecek hamleler yaptık mı? Uslu dursun, çok ses yapmasın, yaramazlık yapmasın, yemeğini yesin, diye eline oyun mu verdik yoksa onu sokağa çıkarıp oyun kurmasını mı sağladık? Evet şimdi geçmişteki gibi boş alanlar bulmak belki zor ama biz en ufak ihtimalleri değerlendirebiliyor muyuz?

Misafirliklerde görüyoruz hepimiz. Üç ailenin çocuğu bir araya geliyor. Ya topluca bilgisayar oynuyorlar ya da hepsi ayrı ayrı telefon, tablet. Bu durum, o an herkesin işine gelebiliyor. Çocuklar, bizi rahatsız etmeden sohbet edebiliyoruz. Ancak, bu duruma alışan çocuk, ergenliğe girince anne babasını zaten dinlemek istemiyor. Çünkü, anne, baba çocuğunu eskiden telefonla bol bol oynarken onaylamıştı. Sonradan telefon bırak demenin ve öğretmenden bu direnci kırmasını istemesinin hiçbir anlamı kalmamaktadır.

Çocuğumuzun oyun bağımlısı olmaması ve asosyal yaşamaması için, vaktimizden ayırıp onunla oyunlar kurmalıyız. Onunla konuşmalı ve onun dünyasına dahil olmalıyız. Yoksa, liseye geldiğinde istediğin kadar nasihat et boşuna. Lisede, neden çalışması gerektiğini anlatmak çok zorlaşıyor. Böyle yapmayınca, üniversite sınavına gireceği sene, çocuğumuzu, en iyi okullarda en iyi öğretmenlerle buluşturduğumuzda yalnızca vicdanımızı rahatlatıyoruz. Sonra, çocuğumuz istediğimiz başarıyı kazanmadığında “Senin için her şeyi yapmadım mı?” diye soruyoruz. Hayır! Yapmadın.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - ÇOCUĞUNA NASIL KÖTÜLÜK YAPARSIN?
Volkan Uyar - Diğer Yazıları
Bütün Volkan Uyar Yazıları