Ürgüp 3 aylık

ÇOCUĞUM, OKUDUĞUNU ANLAMIYOR

Volkan Uyar

17-12-2019
Bize yazmak için tıklayınız.

Çocuğa, neredeyse doğduğundan beri İngilizce öğretmeye çalışıyoruz.Tanıdığım birçok veli, fil resminin Türkçe ve İngilizce karşılığını öğrensin diye bebeğinin peşinden koşturuyor. Elmanın karşılığı, uçağın karşılığı, masanın karşılığı...

Bebeklikten çıkıyor, anaokulunagönderiyoruz, hemen karşımızda yaptıkları dil eğitimini anlatan okul müdürleri çıkıyor.

Sene sonunda, sınıfın ezberleyip okuduğu İngilizce şarkıyla övünüp çocuğumuzun dil konusunda çok iyi bir noktaya geldiğini düşünüyoruz. Sonra ilkokul, daha sonra ortaokul ve en sonunda lise. Lisenin sonunda, karşımızda artık, ikinci bir dili olan bir çocuk beklerken bakıyoruz ki yabancı dilde ismini zor söyleyebilen biri var.

Hayal kırıklığının sebeplerini inceleyelim: Birinci sebep, müfredatlarımızdır. Çocuğa, gereksiz ve boğacak bilgi yüklememeliyiz. Çocuğa günlük hayatta kullanabileceği ve konuşabileceği bilgiyi vermeliyiz. İkinci ve en önemli sebep, kendi anadilini bilmemesi ve merak etmemesidir. Sokağa baktığımızda, kendi dilini konuşamayan, gramer ve imlâdan yoksun birçok kişi görüyoruz. Kendi gramerini bilmeyen birinin kıyas yapıp başka bir dil öğrenmesini bekleyemeyiz.

Toplum olarak, Türkçeyi çok iyi konuşmamızın sayısız önemi vardır. Günümüzde, öğrencinin matematik dersinde zorlanmasının bile kaynağı, okuduğunu anlamayan, cümlede anlatılmak istenileni bulamayan öğrenci yapısıdır. İstediğiniz kadar matematik öğretmeni çalıştırsın okuduğunu anlama yetisi olmayan çocuk zorlanmaya devam edecektir.

Çocuklarımıza kitap okuma alışkanlığı kazandıralım lütfen.

Peki , Türkçe neden öğretemiyoruz? Türkçe öğretmenleri, yeterli donanıma sahip değil midir? Aksine, çok başarılı öğretmenlerimiz var. Sıkıntı, her zaman olduğu gibi televizyon ve sosyal medya. Küfürlü ve kaba konuşan, sosyal medya maymunları, çocuklarımızı güldürerek zehirlemektedir. Bizlere düşen görev, çocuğumuzun ne izlediğini çaktırmadan kontrol etmek ve onun yanında dilimizi en iyi şekilde kullanmaktır. Asıl eğitim , her zaman dediğim gibi evdeki eğitimdir.

Saygılarımla.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - ÇOCUĞUM, OKUDUĞUNU ANLAMIYOR
Volkan Uyar - Diğer Yazıları
Bütün Volkan Uyar Yazıları