8 Aralık 2021 Çarşamba

CHP DANIŞMA KURULU(4)

Ali Koyuncu

20-10-2021
Bize yazmak için tıklayınız.

Toplantıda CHP'nin başarılı belediye başkanları; Yüksel Kepenek, Hüseyin Gemi, Birsen Çelik, Ali Atlı da vardı. Toplantının sonuna kadar beklemediğim için, konuşma yapıp yapmadıklarını bilmiyorum. Basından öğrendiğim kadarıyla bazı belediye başkanları konuşmuş. Ben salondan çıkmıştım. CHP'yi yerelde belediye başkanlarının başarılı çalışmaları iktidara taşıyacaktır. Birlikte düşünerek, birlikte proje üreterek yaptıkları çalışmalar, büyük takdir alıyor. Toplantıda konuştuğum herkes, belediye başkanlarının başarılı çalışmalarından söz ediyordu.

Toplantıda bazı gözler Adil Demir'i aradı. Oğlu Berkay, Koç Üniversitesi Tıp Fakültesini kazandı. İstanbul'a onu yerleştirmeye gitmiş. Siyasetçiler ailesine, çocuklarına zaman ayırmalı, ihmal etmemeli. Siyasette toplantılar bitmez. Yakın zamanda, il danışma kurulu toplantısı olur nasıl olsa. İlk toplantının gündemli, somut konularda olmasını şimdiden dileriz.

Gözüm bir ara Süleyman Boz'a ilişti, hasta olduğu için Pamukkale İlçesi danışma kuruluna katılamamış. "İl başkanı Pamukkale İlçe Danışma Kurulunda benim adımı da vererek konuşmuş, söz verirlerse burada konuşacağım, sosyal medyadan konuşma diyorlar, üç yılda bir yapılan toplantıda, beş dakika ne anlatılır bilmem. Sayın il başkanı 'seni konuşturacağım' diye söz verdi bakalım salon dolu iken konuşabilecek miyim? Benim konuşmalarım bazılarının hoşuna gitmese de belgeli ve somut konularda olur. Sonradan öğrendiğime göre Süleyman Boz ismini yazdırmasına rağmen konuşmamış. Kendisinden konuşmama/konuşamama sebebini öğrenemedim.

Eski başkanlardan Ümit Dizdaroğlu kısa ve öz konuştu, zamanı kullanmaya dikkat etti. Kendi deneyimlerinden söz etti. Devamında, sosyal medyada parti içi konuların konuşulmasının zarar verdiğini, yerel seçimlerdeki başarının bir kişinin veya bir grubun başarısı olmadığını belirten yapıcı bir konuşma yaptı. Güzel ve yararlı bir konuşmaydı.

Yine önceki dönem il başkanı Mahir Akbaba, genel konulara değinen, ufuk açıcı bir konuşma yaptı. Genel ülke politikalarından, su ve iklim sorunlarından ve çözümlerinden söz etti. Denizli yerelindeki konulara özellikle girmemeye çalıştı gibi bir izlenim edindim. Göründüğü kadarıyla Mahir çalışmalarına, İl Başkanlığı seçimlerinden sonra, hiç ara vermemiş.

Toplantıda CHP''lilerin ağabeyi Selahattin Koçdemir, eski milletvekili Ali Rıza Ertemur, eski il başkanlarından Niyazi Oğuzlar, Ahmet Divarcı, ve Belediye Başkan Yardımcısı Necdet Yılmaz ile ismini burada sayamayacağım kadar çok, eski tanıdık vardı. Diğer konuşmaları dinleme şansım olmadı.

Yalnız salonda aktif siyaset yapanlar arasında, parti içi seçimlerden kaynaklanan; dayanışmaları, yakınlıkları, uzaklıkları, görmezlikten gelmeleri dikkatli bakanlar fark ediyordu. Kitle partilerinde, özellikle CHP'de siyaset, kişilerin isimleri üzerinden yapılıyor. Siyaset genelde, "serçe alayı" gibi, dağınık yapılıyor. Siyaset yapma biçimi "turna alayları" gibi, bir sistem içinde ve kol kola, omuz omuza olmuyor. İlişkilerdeki kopukluk, mesafe hemen göze batıyor.

Gençlik kolları başkanının basına yansıyan ve yargıya taşınan konuşmasını dinlemedim. Konuşmalar devam ederken, zaman epey ilerledi, salon boşaldı. Bana sıra gelmez diye düşündüm. Anlatacağım geniş, detaylı, teknik, iş üretecek bir projeydi. Beş dakikada anlatmak mümkün değildi. İl başkanından mesajla randevu isteyerek ve başarı dileyerek toplantıdan ayrıldım. ( Devam edecek)

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - CHP DANIŞMA KURULU(4)
Ali Koyuncu - Diğer Yazıları
Bütün Ali Koyuncu Yazıları