5 Ağustos 2021 Perşembe

ÇANAKKALE RUHU

Mustafa Örki

12-03-2020
Bize yazmak için tıklayınız.

De ki: "(Artık)Hak geldi, bâtıl zail oldu. Hiç şüphesiz bâtıl yok olucudur.(Çünkü Hak gelince bâtıl batacak, Güneş doğunca karanlık kaybolacaktır.) İsrâ,81 ”Bilerek hakkı bâtıl ile karıştırmayın, hakkı gizlemeyin.” Bakara,42 “Gerçek, Rabbinden gelendir. Öyle ise şüphecilerden olma.”Ali İmran,60

Bâtıl: sahih doğru gerçek olmayan, kendisine güvenilmeyendir, ‘hak’ olanın zıddıdır. Dünya üzerinde insanoğlunun varlığı ile birlikte hak ve bâtıl mücadelesi de başlamış ve devam etmektedir. Dün Bedir, Çanakkale neyse bugün devam eden savaşları bu gözle bakılmalıdır. Hakkın taraftarları yaşatmak için ölmeyi göze alır ve bu uğurda ölmeyi şahitlik olarak görür. Asla bâtılın taraftarlarını yok etmeyi, öldürmeyi düşünmez, birlikte yaşamayı esas alır. Batılın taraftarları ise öyle değildir.

Tüm meseleyi şöyle hakkın taraftarları enercilerini batılı yok etmek için değil hakkı getirmek için harcayın demek şeklinde anlamaktır. Kendisini ve Müslümanları öldürmeye gelen Mekke Müşrik ordusuna Hz. Muhammed sav duası“Allah’ım kavmime hidayet ver çünkü onlar bilmiyor” Buhârî Enbiya 54 diye dua eden Hz. Muhammed sav ruh hâli neyse Mehmetçiğe Derin Saygı Anıtı da aynı ruhun devamıdır.

Hatırlayalım: siper savaşlarına dönüşmüş, siperler arası mesafeler 7 ile 8 metreye kadar düşmüştü. Siperlerde karşılıklı yoğun atışlar devam ediyordu. Böyle bir esnada iki siper arasında yaralı yatan bir İngiliz subayı yardım istemesine rağmen hiç kimse yardım edemiyordu. Bu esnada Türk siperlerinden bir Türk askeri çıkıp yaralı İngiliz subayını kucaklayıp Anzak siperi önüne bırakarak geri dönmüştü. Bu olay karşısında büyük şaşkınlık yaşayan Anzak askerler, kendilerine anlatılan Türklerin barbar olduğu sözlerinin gerçek olmadığın anlamışlardı.

Ömer Naci Yılmaz Çanakkale için “yenilmeyenlerin/ yenilmez armadanın yenildiği yer olarak tarihin şeref levhaları içerisinde en parlak sayfalardan oluşan bir taç olarak yerini alıyordu. Çanakkale Zaferi, bir yenilgiler dizisinin ardından gelen büyük bir zaferin adıdır. Çanakkale Zaferi, Dünyanın yedi düveline karşı adeta canı dişe takarak verilen büyük bir mücadelenin ardından Osmanlı Devleti’nin sosyolojik olarak yeniden dirilişinin adıdır. Çanakkale bir diriliştir” der.

“Ne büyüksün ki kanın kurtarıyor tevhidi/Bedrin aslanları ancak bu kadar şanlı idi/Sana dar gelmeyecek makberi kimler kazsın/Gömelim seni tarihe desem sığmazsın/Ey şehit oğlu şehit isteme benden makber/Sana ağuşunu açmış duruyor Peygamber”

Çanakkale ve Çanakkale’yi destanlaştıran Mehmet Akif Ersoy’u rahmetle ve minnetle anıyoruz. Aynı ruh anlayışın devam etmesi gerektiğini inanıyorum.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - ÇANAKKALE RUHU
Mustafa Örki - Diğer Yazıları
Bütün Mustafa Örki Yazıları