ÇANAKKALE KARA SAVAŞLARI -8

Ergül AYKOL

25-09-2021
Bize yazmak için tıklayınız.
Churchill’in Balkanlarda yenilen Osmanlı’nın hiçbir varlık gösteremeyeceğine inanarak bu planı harekete geçirdiğine dikkati çeken Engin:
“Churchill, savaşa başlarken ‘Bir hafta sonra İstanbul’da kahvaltımızı yapacağız’ diyordu. Bu derece kendilerine güveniyorlardı. 19 Şubat 1915’te Çanakkale’de deniz savaşları başladı. Ancak Osmanlı Devleti gerekli mevkileri oluşturdu. Saldırıya geçen Müttefik Devletlerine Türk topları ciddi hasarlar verdi. Düşman güçleri defalarca deneme yaptı ama her defasında püskürtüldü. En nihayetinde İtilaf Devletleri, 18 Mart’ta çok büyük çapta bütün güçleriyle Çanakkale Boğazı’nı zorladılar ve ağır bir yenilgi alarak çekilmek zorunda kaldılar. Çanakkale boğazını geçip, İstanbul’a ulaşma ve Osmanlı’yı savaş dışı bırakma hayalleri gerçekleşmemiş oldu. Deniz savaşlarında ağır bir yenilgi alan Müttefik Devletler bu sefer de 25 Nisan 1915’te kara savaşlarına şafakla beraber başladı. İlk 2 gün Türk askerlerinin 10 misli müttefik askeri vardı. O yüzden Mustafa Kemal’in oradaki çabası çok büyük önem kazanıyor. Mustafa Kemal, ilk 2 gün verdiği mücadeleyle Anafartalar kahramanı olarak tarihe geçecek sonuçlar aldı ve Çanakkale kahramanı olarak toplum tarafından kabul gördü.” diyerek; Çanakkale Zaferinin eskinin büyüklüğünü geri getirmiş olduğunu vurguluyor.
Çanakkale’de İngiliz ve Fransızların çok utanç verici bir yenilgiyle karşı karşıya kaldığını dile getiren Engin, “İtilaf Devletleri Çanakkale’nin çok kısa sürede ele geçirileceğini ve 1. Dünya Savaşı’nın çok kısa sürede biteceğini düşünüyorlardı. Çanakkale geçilseydi Müttefik Devletleri, Rusya’ya yardım götürebilecekti. Eğer bu yardım gitseydi belki de Rusya’da ihtilalin zemini oluşmayacaktı ve tarih başka bir noktaya evrilecekti. İhtilal olunca doğuda birçok bölgemizi işgal eden Rus orduları geri çekilmek zorunda kaldılar. Dolaylı olarak Çanakkale Zaferi, Rus ordularının Doğu Anadolu’dan çekilmelerinde de vesile oldu.” diye konuştu.
Prof. Dr. Engin, Balkan yenilgisinin gerek toplumun gerekse askerlerin üzerinde bir travma yarattığını hatırlatarak, şunları kaydetti:
“Rumeli elden gitmişti. Böyle bir facia üzerine Çanakkale gibi bir başarı kazanılması toplumun moral ve motivasyonunun yeniden güçlenmesini sağladı. Tekrar başarılı olunabileceği inancı hâkimiyet kazandı.. Çanakkale’den kazanılan manevi güç İstiklal Savaşı’nda da çok etkili oldu. Çanakkale’ de canı pahasına savaşanlara karşı büyük bir sorumluluk duyulması gerekiyor. Bugün vatanımızda huzur içinde hür bir şekilde yaşıyorsak bunu o şehitlere borçluyuz. Sahip olduğumuz coğrafyayı onlara borçlu olduğumuzu unutmamalıyız.”
YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - ÇANAKKALE KARA SAVAŞLARI -8
Ergül AYKOL - Diğer Yazıları
Bütün Ergül AYKOL Yazıları