ÇANAKKALE KARA SAVAŞLARI -6-

Ergül AYKOL

10-09-2021
Bize yazmak için tıklayınız.
– Prof. Dr. Ali Satan: – “Türk ordusunun Balkan Savaşları’ndan farklı olarak bambaşka bir ruha ve stratejiye sahip olduğunu da gösteriyor Çanakkale. O yüzden Türk ordusu İngilizlerin tabiriyle bir savaş makinesine dönüyor ve düşmanın korkulu rüyası haline geliyor. Çanakkale, Türk milletine bu direniş ruhunu verdi. ‘Çanakkale İstiklal Harbi’nin (mukaddimesi) yani, ön sözüdür’ gibi ifadeler var, doğrudur. ‘İngiliz ve Fransızları yendik, bunu bir daha yaparız.’ motivasyonunu sağladı Çanakkale” Şair Fazıl Hüsnü Dağlarca ; “Çanakkale Türkiye Cumhuriyetinin önsözüdür.” demiştir.
“Çanakkale bizim için çok önemli bir meseledir. Türkiye’nin yeniden mücadele ruhuna kavuşmasıdır. Yeniden büyük devletlerle başa baş mücadele edeceğini ve kazanabileceğini göstermiştir. Bu inanç Milli Mücadele’de yeniden ayağa kalkmamıza vesile olmuştur”
– “Çanakkale kolay kazanılmış bir zafer değil bedeli çok ağır ödenmiştir. Bizlerin Çanakkale nesline büyük bir borcu vardır. Bize yeniden bağımsızlığımızı ve istiklalimizi kazandırdılar, bu nesle karşı mesuliyetimiz var. Onlar bu fedakârlığı yapmasalardı bugün burada olamazdık”
– Prof. Dr. Vahdettin Engin: – “Orada savaşan askerler sadece Çanakkale’yi savunmadıklarını biliyorlardı. Orada savaşmak İstanbul’u hatta Mekke Medine’yi korumaktı. Bunun getirdiği bir manevi motivasyon vardı. Karşılarında çok güçlü bir düşman vardı ama hiçbir zaman yılmadan başarılı bir şekilde mücadele etmeleri ve şehit olmayı göze almaları bunun bir göstergesidir. Çanakkale’den kazanılan manevi güç İstiklal Savaşı’nda da çok etkili oldu”
– “Mustafa Kemal, ilk 2 gün verdiği mücadeleyle Anafartalar kahramanı olarak tarihe geçecek sonuçlar aldı ve Çanakkale kahramanı olarak toplum tarafından kabul gördü.”
YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - ÇANAKKALE KARA SAVAŞLARI -6-
Ergül AYKOL - Diğer Yazıları
Bütün Ergül AYKOL Yazıları