ÇANAKKALE KARA SAVAŞLARI-2-

Ergül AYKOL

17-08-2021
Bize yazmak için tıklayınız.

Ordu Komutanı Alman Liman Von Sanders ve Kolordu Komutanı Esat Paşa Çanakkale Deniz Savaşlarında yenilen düşmanın, Saros bölgesinden çıkarma yapacağını ileri sürmektedirler. Saros Bölge Komutanı albay Ahmet Fevzi Bey de ayni görüştedir. Tertibatlarını buna göre almışlardır.
Ancak Mustafa Kemal, daha önce Balkan Savaşı sırasında 1912’de Bolayır’dayer alan Kolordunun Harekat Şube Müdürlüğünü yaparken, bir kurmay subay olarak, bölgeyi yakından tanımış, stratejik konumunu ve planlarını çıkarmıştı. Düşmanın,Arıburnu'ndan çıkartma yapacağını anladığı için, emri altındaki 57. Alayı Kocaçimen mevkiine konuşlandırmıştı. Asker yorulduğundan istirahat verdi. Kendisi keşif amacıylaemir subayı ile birlikte sahile doğru ilerledi.Mustafa Kemal Conkbayırı'na vardığı sırada 9. Tümene bağlı 27. Alayın askerlerinin Conkbayırı'na doğru kaçtıklarını görerek önlerini kesti ve sordu:
- Nereye gidiyorsunuz?
- Efendim düşman!
- Nerede?
Kaçan askerler 261 Rakımlı tepeyi işaret ediyorlardı. Gerçekten de, düşman önünde hiçbir engel olmayan tepeye doğru yaklaşmaktaydı. Mustafa Kemal'in yanında ise yaveri ve emir subayı ile bir manga kadar da kaçan erler bulunmaktadır. Kendi alayı hala Kocaçimen tepesinde istirahat halindedir. Hemen kumandayı ele alarak emir verir:
- Düşmandan kaçılmaz!
- Cephanemiz yok.
- Süngünüz de mi yok?Süngü tak, yat.
Karaya çıkmış olan Anzaklar tepede yere yatan bir askeri birlik olduğunu, süngü parıltılarından anlar ve hemen onlar da tuzağa düşmemek için,tam siper yaparak yatarlar. Mustafa Kemal emir subayını istirahat verdiği 57. Alaya atıyla gönderir.
-“Marş marşla süratle buraya yetişsinler.” diye emir verir.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - ÇANAKKALE KARA SAVAŞLARI-2-
Ergül AYKOL - Diğer Yazıları
Bütün Ergül AYKOL Yazıları