ÇANAKKALE KARA SAVAŞLARI-1-

Ergül AYKOL

13-08-2021
Bize yazmak için tıklayınız.
15 Şubat 1915, Çanakkale savaşlarının başlangıcıdır. Mustafa Kemal ilk günden beri elindeki kuvvetler ile savaşın başında ve içindedir. Var güçleriyle Çanakkale Boğazı'na saldıran düşman kuvvetleri 18 Mart 1915'de denizdeki savaşta yenilir. Fakat İstanbul'a ulaşmak isteyen İtilaf Devletleri bu kez de karadan şanslarını denemeye kalkarlar.
Bu arada 25 Nisan 1915 sabahı ilginç bir olay olur. Osmanlı Hükümeti ve Genelkurmayı Gelibolu ve Ege Denizi tarafından gelecek bir kara savaşını düşünmemektedir. Bu konuda hazırlıklı da değildir.
Almanların emrine girmiş Türk Ordularının başkomutanlığını yapan Liman Von Sanders ise ısrarla çıkartmanın Saros Körfezinden yapılacağını söylüyordu. Saros bölgesi Komutanı Albay Ahmet Fevzi Beye: “Yapılacak çıkartma için hazırlıklı olun.” emrini vermişti. Yarbay Mustafa Kemal İse ısrarla Liman Paşa’nın görüşüne karşı çıkıyordu.
Bu tartışmalar devam ederken Kolordu Komutanı Esat Paşa, yanında Kurmay Başkanı Fahrettin Bey olduğu halde, 19. Tümen’in karargâhına gelerek Yarbay Mustafa Kemal ile görüştüler. Esat Paşa, sınava çeker gibi sordu;
-Düşman nereden gelecek?
Mustafa Kemal: Arıburnu’nu göstererek:
-“Buradan gelecek, Kocaçimen tepeye yürüyecek.” dedi.
Esat Paşa: dalga geçer gibi bir sesle:
-“Merak etmeyin beyefendi, oradan gelmez, gelemez.” dedi.
Mustafa Kemal:
-“İnşallah sizin dediğiniz gibi olur efendim.” dedi.
YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - ÇANAKKALE KARA SAVAŞLARI-1-
Ergül AYKOL - Diğer Yazıları
Bütün Ergül AYKOL Yazıları