5 Ağustos 2021 Perşembe

ÇAKMAK

Ali Koyuncu

13-01-2021
Bize yazmak için tıklayınız.

ABD başkanlık seçimi yapıldı. Her şey hukuk ve demokrasi çerçevesinde giderse, yeni başkan 20 Ocak 2021'de başkanlık koltuğuna oturacak. Seçimi kaybeden mevcut başkan Trump, "seçimlerde hile yapıldığını, sonuçları kabul etmediğini, zamanın kongreye doğru yürüme zamanı olduğunu" son mitinginde söyledi. Kitleler mitingden sonra; sonuçları tescil edecek, kongre binasına yürüdüler. Kongre binasını zorla ele geçirdiler. İşgalde Kongre binası kapıları, pencereleri kırılıp döküldü. Kongre üyeleri sığınaklara sığındı, silahlar ateşlendi, şu ana kadar beş kişi öldü. ABD'de benzer olay, en son 1814 yılında yaşanmış.

ABD'deki sistemde, yasama-yürütme-yargı arasındaki kuvvetler ayrılığı olmasa, güç tek başına başkanın elinde olsa; bu gün başkan değişmez veya ikinci bir seçime daha gidilirdi. Trump'ın elindeki gücü bırakmamak için yasa dışı, fevri çıkışları; kuvvetler ayrılığı ve demokrasi karşısında, bir anlam ifade etmedi. Demokrasi ve Demokrasi güçleri kazandı, ülkesi kazandı. Kongre Joe Biden'nin seçildiğini tescil etti. Trump, taraftarlarına: "evlerine geri dönmelerini, seçim sonuçlarına uyacağını" söylemek zorunda kaldı. Yaşanan demokrasi ve hukuk dışı fiili durum; başkanlık rejimlerindeki, "kuvvetler ayrılığı" sisteminin ne kadar önemli olduğunu; tek adamlı kontrolsüz gücün hukuk dışına çıkabileceğini, tüm dünyaya gösterdi.

Ekranlarda gördüklerimiz; şu ibretlik öyküyü anımsattı: Köyün birine eski zamanlarda bir çakmak getirmişler. Çakmak o kadar kıymetli ki; yanlış işlerde kullanılıp, sağı solu yakmaması için güvenilir birine teslim etmek gerekiyormuş. Toplanan köylüler kendi aralarında aldıkları kararla, çakmağı emin bildikleri, köy muhtarına verilmesini, ihtiyaç duyanların çakmağı alarak kullanıp ateşini yakabileceğini uygun görmüşler. Ateşi eline geçiren muhtarın köydeki saygınlığı daha da artmış. Saygınlıkla birlikte muhtarın kibri, etrafında dalkavuk ve yağcıların sayıları gün geçtikçe daha da artmış. Muhtar; güce doymamış, etrafına daha çok saygı için korkular salmaya başlamış. Dalkavukların tahrikiyle, kendisine ateşi verenin köylüler olduğunu unutmuş. Kimisinin evini yakmış, kimisinin buğdayını, harmanını. Birçok insan köyü terk etmek zorunda kalmış. Terk edenlerden birisi, karşılaştığı ilk köydeki komşu köylüye sormuş; "Sizde çakmak yok mu?" Köylü "var" demiş. "Peki sizin köy böyle nasıl gelişti? Bağınız bahçeniz çok yeşil; evleriniz, sokaklarınız çok düzgün. Bizim köy tarumar" demiş. Komşu köylü "yoksa siz çakmağı bir kişiye mi verdiniz?" diye sormuş. Diğeri "Evet muhtara verdik." demiş. Komşu köylü: "Eyvah! Büyük yanlış yapmışsınız. Hiç çakmak bir kişiye verilir mi? Biz çakmağı bir kişiye, çakmak taşını başka bir kişiye, benzini de başkasına verdik. Ateş yakmak için üçünün bir araya gelmesi gerekir. Biri yanlış bir şey yapmaya kalksa öteki izin vermez." Mağrurun mağdur ettiği köylü: "Desenize biz hepsini bir kişiye, muhtara vermekle kendimizi yakmışız."

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - ÇAKMAK
Ali Koyuncu - Diğer Yazıları
Bütün Ali Koyuncu Yazıları