Ürgüp 3 aylık

BİZİ YÖNETENLER ENDÜSTRİ-4.0’I TAM ÖĞRENMELİ

Atilla Sezener

19-11-2021
Bize yazmak için tıklayınız.

Son zamanlarda karşınıza sık olarak Sanayi-4.0 diye bir şeyler çıkmaktadır. Hemen her aydın kişi bunun ne olduğunu öğrenmek zorundadır.

Elbette bir uzman veya otoritenin bilgisi gerekmiyor ama, hayatta boşlukta kalmamak ve sonradan şoklara uğramamak için neyin ne olduğu bilinmelidir.

*

Biliyorsunuz Dünyada Endüstri Devrimi, buharlı makinaların keşfi ile başladı. Elektriğin devreye girmesi bir başka devrim yarattı ve seri üretimler meydana geldi. Bunları elektronik ve dijital teknolojiler takip etti. Geniş alanlara minimize ve maksimize üretim ve yayılmalar her yeri kapladı.

*

Şimdi sırada Endüstri-4.0 var. Peki bu neyin nesi ?. İşin bilimsel izahını uzmanlara bırakıp, bir aydının anlayabileceği nitelikte mini bilgiler verelim. Benim anladığım kadarıyla olay şudur: İNSAN GİDEREK ÜRETİMDEN ÇEKİLECEKTİR. ONUN YERİNİ MAKİNALAR ALACAKTIR. Bunlara kısaca robotlar diyelim. Bu robotlarda toplu sözleşme yok, kıdem tazminatı yok, ücretli izin yok, grev yok, lokavt yok. Sanayici “OH BE” diyecektir.

*

Yalnız asla gözden kaçmaması gereken iki nokta var. Bu robotlar yapay zeka ile hareket ediyorlar, ikincisi işsizlik dev boyutlara varacaktır. Daha önce endüstri ve makineleşme tarihinde görüldüğü gibi, işsizler robotlara savaş açıp parçalayabilirler.

*

  1. bu gerçeklerini, cesaretli, akıllı ve memleket sever birileri bizi yönetenlere öğretsinler de, onlar en az 3 -5 çocuk yapın fantezilerinden vazgeçsinler. Dünyadan habersiz kesimin başka türlü uyanacağı yok.

**

ŞU GERÇEĞİ SORGULAR MISINIZ ?

Uruguay-Kıbrıs Rum Kesimi-Arjantin-Rusya Federasyonu-Kanada-Yunanistan-Lübnan-Belçika- İsveç-İtalya- Vatikan-Fransa- İsviçre-Slovakya-Hollanda- Venezuela-Litvanya-Polonya-Şili-Bolivya-Çek Cumhuriyeti-Avusturya-Brezilya-Suriye- Bulgaristan-Lüksemburg-Paraguay-Ermenistan ve Almanya.

*

Yukarda saydığım ülkeler “1915 Sözde Ermeni Soykırımını” tanıyan ülkelerdir. Sorulara geçiyorum:

- Bunların çoğu AK. Parti iktidarı zamanında olmuştur. Neden ?.

-Efendim oralarda Ermeni azınlık vardır. Lobilerle etkin olmuşlardır varsayımı için sadece Almanya’yı misal vereceğim. Almanya’da 2,5 milyon Türk var. Binlerce cami var. Almanya’da 50. bin kadar Ermeni var. Bu nasıl oluyor?.

-Ey Dünya ! diye efelenin bakalım; işe yarıyor mu ?.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - BİZİ YÖNETENLER ENDÜSTRİ-4.0’I TAM ÖĞRENMELİ
Atilla Sezener - Diğer Yazıları
Bütün Atilla Sezener Yazıları